2011-01-23 22:47:56

27.siječnja - Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta

Na današnji 1945. godine Crvena armija oslobodila je najozloglašeniji nacistički logor Auschwitz. Život je ondje izgubilo oko milijun i pol Židova, a logor je postao najveće groblje na svijetu.

Generalna skupština Ujedinjenih naroda je 2005. godine donijela zvaničnu Rezoluciju o obilježavanju Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta (27. siječnja). Rezolucija je uputila poziv  svim članicama  Ujedinjenih naroda na sjećanje na žrtve holokausta te da tako ohrabruju  razvoj obrazovnih programa o historiji holokausta, a time se želi pokazati odlučnost da se pomogne u sprječavanju genocida u budućnosti.

„Tragedija nastala kao posljedica Holokausta se ne može izbrisati. Mora biti zapamćena sa sramom i strahom dokle god ljudsko sjećanje bude postojalo. Samo ako se sjećamo, onda možemo odati prikladnu počast žrtvama. Milijuni nedužnih Židova i pripadnika drugih manjina ubijani su na nazamislivo barbarske načine. Nikada ne smijemo zaboraviti te muškarce, žene i djecu, niti njihovu agoniju.“

(Glavni tajnik Ujedinjenih naroda Kofi Annan, 27. siječnja 2006.)

Tijekom Drugog svjetskog rata milijuni Židova bili su žrtve nacističkog režima.

Najmoćniji čovjek u nacističkoj Njemačkoj Heirich Himmler u razgovoru s nacističkim časnicim 1943. godine otkrio je cilj i svrhu logora smrti - istrebljenje židovskog naroda. (Prijevod: ...“zapamtite - o ovome nikada nismo govorili i pričali. Mislim, naravno, na istrebljenje židovskog naroda“...).

Holokaust je grčka riječ koja znači "potpuno spaljen". U antici je, kod Grka i Rimljana, označavala žrtvu paljenicu bogovima ili dušama pokojnika. U suvremeno doba obilježava razdoblje od 12 godina (1933. - 1945.) nacističkog progona Židova. Karakterizira ga neprekidna eskalacija sve brutalnijih mjera nacističkih vlasti i njihovih pomagača i sve veći teritorij na kojem se te mjere primjenjuju. Vrhunac je bilo "konačno rješenje" (Endlösung),što je u nacističkoj terminologiji bio eufemizam za masovno ubijanje i uništenje čitavog europskog židovstva.

Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta  8. razredi naše škole obilježili su čitanjem lektire Dnevnik Anne Frank. U siječnju se navršava godina dana (12.1.) od smrti Miep Gies, žene koja je sačuvala  dnevnik Anne Frank.  

Miep Gies (Foto: AP)

M. Gies  rođena je u Beču 1909., a doselila u Nizozemsku 1920. Pomogla je u skrivanju obitelji svog šefa Otta Franka koja je bila progonjena na temelju rasističkih zakona. Nakon što su nacisti otkrili njihovo skrovište, ona je prikupila papire razbacane nakon racije i spremila ih. Među stvarima je bio i dnevnik Anne Frank koji je ona dobila od oca za svoj 13. rođendan i u koji je upisivala zabilješke od 12. lipnja 1942. do 1. kolovoza 1944. godine.

Anna Frank je umrla u koncentracijskom logoru Bergen-Belsen u ožujku 1945., a  M.Gies je dnevnik predala njenom ocu, koji je jedini od obitelji preživio rat. Otto Frank je Dnevnik objavio 1947. godine i od tada je objavljen u milijunima primjeraka na 65 jezika.

Svjetlost u tami tog sramotnog razdoblja čovječanstva je gospođa M. Gies i svi oni, koji kao i ona, nisu mogli ostati po strani, nego su pomagali  onima koji su proganjani na temelju rasističkih zakona.

Kao zaključak ponavljam rečenicu koju je rekao gospodin Kofi Annan, nekadašnji glavni tajnik Ujedinjenih naroda:

„Nikada ne smijemo zaboraviti te muškarce, žene i djecu, niti njihovu agoniju!“

 Pripremila: Mirzeta Samardžić


Osnovna škola Mokošica