OBILJEŽEN DAN SIGURNIJEG INTERNETA

Autor: IVANA OBRADOVIĆ, 19. 2. 2020.

U utorak, 11.veljače desetak učenika OŠ Mokošica sudjelovalo je u obilježavanju Dana sigurnijeg interneta zajedno s ostalih stotinjak učenika iz Popovače, Splita, Čepina, Tužnog, Vinkovaca, Siska i Dvora. Taj su dan obilježili igranjem popularne igre Minecraft Education Edition pod pokroviteljstvom Microsofta Hrvatska. Učenici su se međusobno nadmetali u Minecraft Education Editionu i istovremeno učili o online sigurnosti te u interaktivnom i dinamičnom okruženju obilježili Dan sigurnosti na internetu. Minecraft Education Edition je popularna igra koja je munjevitom brzinom ušla u učionice diljem svijeta. Zahvaljujući posebno osmišljenim obilježjima Minecrafta za obrazovanje, učenici mogu učiti kroz igru u skladu s propisanim kurikulom, razvijati komunikacijske vještine, stjecati odgovornost, razvijati empatiju te kritički promišljati o problemu koji je pred njima.

Natjecanje se održalo putem Teams platforme. Uoči natjecanja svi sudionici poslušali su uvodnu radionicu Preuzimanje i predstavljanje svijeta M:EE – Sigurnost na internetu koja ih je upoznala s Minecraft Education Editionom i osnovnim pravilima koje doprinose online sigurnosti. Cilj Minecraft Education Edition „svijeta“ je da se i dalje nastavi koristiti u informatici. „Svijet“ je napravljen po dobnim grupama, odnosno prilagođen dobi djece od 6 do 8, 8 do 10, 10 do 12 te djeci od 12 do 14 godina. Sav je sadržaj u potpunosti prilagođen tako da prati uzrast djece.

Dan sigurnosti na internetu (Safer Internet Day) počeo se obilježavati 2004. godine, a tijekom godina običaj se proširio na čak 150 zemalja diljem svijeta, među kojima je i Hrvatska. Svake je godine cilj Dana sigurnosti na Internetu podići svijest o sve većim izazovima online pa se zato redovito odabire tema koja na najbolji način adresira aktualnu problematiku. Ovogodišnja tema bila je Zajedno za bolji Internet. Povodom Dana sigurnosti na internetu Microsoft je pred ljude širom svijeta postavio izazov da prihvate digitalnu uljudnost i tretiraju jedni druge online s poštovanjem i dostojanstvom.

Ekipa OŠ Mokošica:

Đivo Bečić (5. c)

Bruno Carević (6. d)

Ivan Kristović (6. d)

Maroje Goga (7. a)

Ante Kralj (7. d)

Zvonimir Andrić (7. d)

Keti Bošković (7. d)

Klara Jerinić (7. d)

Katija Bogdanović (7. d)

Mihael Prkačin (7. d)

Voditelj ekipe: Nikolina Bubica, prof.

Pogledajte fotografije.