Srce za Afriku

Autor: Administrator , 11. 12. 2014.

Osmijeh, toplina i vedrina djece s kojima se susrela potakli su Mirelu Banovac da odmah na povratku u Dubrovnik pokrene humanitarnu akciju Srce za Afriku.

Posjetila je našu školu i susrela se s učenicima nižih i viših razreda.

S nama je podijelila svoje dojmove i iskustvo....

Pripremile:učiteljice Mare Safret i Ana Matić

Djelovala je u misiji  u Ruandi. Posjetila je misijski centar Oca Vjeka u Ruandi. Radila je u školi. Bavila se kreativnim radom, izradom plakata za učionice te crtanjem i pisanjem.

Boravila je u malom selu Kivumu u kojem živi 30 000 stanovnika. Za nju je svaki dan u Africi bila nova priča.

Učenicima je pričala o svome radu s djecom daleke Ruande, o ljudima koji su beskrajno siromašni, više od 80% nema ni za jedan obrok.  Voda im je dragocjena. Djeca prerano prestaju biti djeca. Brinu o svojim bolesnim roditeljima.  Nemaju igračaka, novaca za udžbenike, satima hodaju do svojih učionica. Više od 400 000 djece uopće ne idu u školu  jer  nemaju novaca za udžbenike, hranu, obuću i odjeću. Svako treće dijete nema mogućnost obrazovanja. Oko 42% djece je pothranjeno.

Dojmljive su bile njene priče o ljudima  koji se više smiju i istinski uživaju u životu  za razliku od nas. Zanimljive i vrlo slikovite su bile priče o maštovitim igrama ove djece koja se igraju loptama napravljenim od kora banane i mrežice, pjesme, plesovi, sve što su naučili, ali i ono što je naučila od njih, a to je topli međuljudski odnos, ono što izlazi iz čovjeka puno važnije.

Djeci je prikazala prezentaciju o svom radu s djecom ove daleke zemlje, koja  imaju velika srca i osmjehe jer znaju da dobri ljudi u svijetu  misle na njih. Slika njihove učionice govori više od tisuću riječi. Oni su sretni iznutra u svojim srcima.

Na kraju je govorila o svom iskustvu nakon povratka.

Afrika je njena čista ljubav i radost.

Učiteljice  svih razreda, zajedno s učenicima  i njihovim  roditeljima  uključit će se u humanitarnu akciju  Srce za Afriku   te  tako  pomoći  djeci Ruande da žive život.

fotogalerija

Učiteljica: Mare Safret