AKCIJA BRANJA MASLINA

Autor: IVANA OBRADOVIĆ, 27. 10. 2015.

U utorak 20.10. 2015. „UZ Tezoro“ organizirala je akciju branja maslina. U akciji je sudjelovalo 30-ak učenika naše škole, a voditelji su bili učitelji Laszlo Toth, Boško Ćorak i Ružica Marinković.

Prikupljeno je približno sto kilograma maslina koje su učenici s voditeljima u četvrtak 22.10. 2015. odnijeli u uljaru „ Madrevita“ u Orašac.

Za učenike bio organiziran besplatan prijevoz do Orašca gdje su najrpije posjetili maslinik prof. Laszla te upoznali njegove ljubimice - kujicu Flekicu, magaricu Beletinu i kozu Bambi. Profesor je na svoju ljubimicu Beletinu namjestio samar sa sepetima i slikovito pokazao učenicima kako su se nekada masline nosile u mlinicu naglasivši da su u to vrijeme magarci bili neizostavna radna snaga svake seoske obitelji. Učenici su mogli pomilovati Beletinu, hraniti je ili se slikati s njom.  Primijetili su da su profesorove masline dobro rodile, a on ih je u šali pozvao da mu pomognu u trganju.

Kratki put do uljare učenici su prošli pješice i usput uživali u predivnom pogledu na Orašac i Elafite.

Ljubazni vlasnici uljare gospar Željko Crnogorac i njegov sin Frano učenike su detaljno upoznali s etapama obrade maslina i načinom proizvodnje maslinovog ulja. Gospar Željko naglasio je da su masline zdrave i da će ulje biti vrlo kvalitetno - ekstra djevičansko, što je sve prisutne razveselilo. Učenici su jedva dočekali da ulje počne curiti u bidone. Od sto kilograma maslina proizvedeno je oko 11 litara maslinovog ulja. Možda nije puno, ali za prvi put je dovoljno. Najvažnije je da smo krenuli s obnovom maslina oko naše škole te da su učenici sudjelovali u svakoj etapi rada, od branja maslina do proizvodnje ulja, i upoznali se s jednom od tradicionalnih djelatnosti našeg kraja.

Ova akcija „UZ Tezoro“ ne bi bila moguća bez dobrih ljudi, stoga zahvaljujemo na besplatnom prijevozu, a vlasnicima uljare „ Madrevita“ na strpljenju i gostoprimstvu.

Voditeljica "UZ Tezoro",

Ružica Marinković

Fotografije s akcije branja maslina pogledajte ovdje.