IZLET U SPLIT

Autor: IVANA OBRADOVIĆ, 13. 5. 2016.

U četvrtak, 19.travnja 2016.godine svi sedmi razredi naše škole su krenuli na izlet u Split. Rano ujutro sastali smo se na autobusnoj stanici željno iščekujući dolazak autobusa. Mnogi od nas nisu često putovali ili nisu nikada bili u Splitu, pa su oni bili najuzbuđeniji. Odlazak u Split nije mala stvar. Pri samoj pomisli na taj najveći i najrazvijeniji dalmatinski grad mnogi se sjete svih stvari što su ih čuli ili vidjeli na televiziji.

Prva stanica bio je Sinj. Iskrcali smo se na prelijepom trgu sa spomenikom alkara na konju. Pošli smo dalje ulicom na kojoj se svake godine odvija Sinjska Alka i stigli u Muzej Sinjske alke. Dočekao nas je kustos i odveo do dvorane u kojoj smo pogledali film o nastanku Sinjske alke, o borbi s Turcima , o slici Bogorodice Marije i o načinu života tadašnjih žitelja i njihovim selidbama. Film je bio kratak i vrlo poučan. Nakon završetka filma kustos nas je proveo kroz muzej. Vidjeli smo alkarsku povorku u prirodnoj veličini, pravu opremu alkara i njihove spise. Slušali smo priče vezane uz sve te burne događaje. Po izlasku iz muzeja kupili smo razne suvenire i posjetili veliku i prekrasnu sinjsku crkvu . Tu smo vidjeli sliku Blažene Djevice Marije koju smo vidjeli na filmu i o kojoj nam je kustos govorio. Ispod slike se nalazi prolaz za koji se vjeruje da će, tko prođe kroz njega, biti lišen svih svojih životnih problema. Nakon razgledanja Sinja pošli smo na ručak, a nakon ručka smo krenuli u Split.

U Splitu smo se iskrcali ispred samog nogometnog stadiona na Poljudu koji smo odmah i obišli. Vodič nam je pokazao sve trofeje i razne dresove, i ispričao nam stvari o nogometu koje do tada uopće nismo znali! Najbolji trenutak je bio kad su nas izveli na stadion; svi smo se divili travi i fotografirali se za uspomenu. Bilo je odlično. Nakon Poljuda autobusom smo krenuli dalje i iskrcali se na samoj Rivi. Obišli smo Dioklecijanovu palaču, njezine podrume i ostale prostorije u kojima nam je vodič ispričao priče o povijesti i kulturi toga vremena. Nakon Dioklecijanove palače krenuli smo prema kipu Grgura Ninskog kojem su svi taknuli palac za sreću, a nakon njega obišli smo i ostale spomenike ovog prekrasnog grada. Vidjeli smo i sfingu iz Egipta! Naravno, puno manju ali svejedno fascinantnu! Na kraju ovog nezaboravnog dana otišli smo u veliki trgovački centar gdje smo imali tri sata slobodnog vremena za kupovanje i odmor. Tu završava naš izlet, krenuli smo umorni prema Dubrovniku prepuni dojmova i doživljaja. Nikad neću zaboraviti ovaj prekrasan dan proveden u putovanju, zabavi i druženju, ali i sve one stvari za koje nismo ni znali da skriva naš prekrasni Split.

Fotografije s izleta pogledajte ovdje.

Luka Vodopija, 7. c