SVETI VLAHO I DUBROVNIK

Autor: Administrator , 31. 1. 2010.

Grad Dubrovnik i Sv.Vlaho duhovno su i povijesno povezani već stoljećima, a evo priče o tome kako su upravo njega Dubrovčani odabrali za svoga zaštitnika.

Ključna godina za ovu priču je 972., kada su Mlečani na svome putu Levant mislili izigrati Dubrovčane pretvarajući se da su im potrebne namirnice za opskrbu, a u isto vrijeme utaborili svoje ratne brodove u Gružu i pod Lokrumom i planirani napasti Dubrovnik i osvojiti ga.......

Prema legendi, tada “na scenu” stupa Sv. Vlaho koji se ukazao gradskom svećeniku Stojku za vrijeme molitve i upozorio ga na opasnost koja pod krinkom dolazi od Mlečana, te mu naložio da obavijesti gradske vlasti kako bi se Dubrovnik na vrijeme stigao pripraviti za obranu. Stojko je učinio upravo tako, Dubrovčani su se organizirali za obranu i namjera Mlečana bila je spriječena.

Sveti Vlaho bio je jedan je od mučenika u prvim stoljećima kršćanstva, a njegov život završio se 317. godine okrutnom egzekucijom u vremenu progona Kršćana pod vladavinom cara Licinija.
Za vrijeme svog života i djelovanja bio je aktivan i kao liječnik, poznat kao veliki prijatelj siromaha i bolesnika. Sv. Vlaho je bio osoba omiljena u narodu.

Njegova je glava kao dragocjena relikvija došla g. 972. u Dubrovnik, a Grad ga je izabrao za zaštitnika. Na njegovim zidinama nalaze se svečevi kipovi, a podignuta mu je i crkva svetog Vlaha. U vrijeme „Feste sv. Vlaha“ biskup u procesiji nosi svečevu glavu koju vjernici sa strahopoštovanjem ljube.

Na Pločama, istočnom ulazu u povijesnu jezgru Grada, uklesan je na kamenu natpis na latinskom jeziku: „Daleko vam kuća divljaci! Nikoga se ne boji ova tvrđa, koju grije dah svetoga starca.“

Tradicionalnim puštanjem golubica 2.veljače, na Kandeloru i podizanjem svečeva barjaka na Orlandov stup u Dubrovniku je se otvara Festa Sv. Vlaha.

Vjerski dio feste uključuje svetu euharistijsku misu te nakon nje procesiju u jutarnjim satima na sam dan blagdana.

Dubrovčani svome zaštitniku počast odaju svake godine prilikom proslave Feste sv.Vlaha, koja se održava 3. veljače

Blagoslov grla

O blagdanu sv. Blaža svake se godine po crkvama dijeli blagoslov grla. Svećenik s dvjema svijećama pristupi vjerniku i moli: „Po zagovoru sv. Blaža, biskupa i mučenika, oslobodio te Bog od bolesti grla i svakog drugog zla!“ Taj je blagoslov takozvana blagoslovina u Katoličkoj Crkvi. On se temelji na prastaroj predaji po kojoj je sv. Blaž svojim blagoslovom spasio dječaka kome je u grlu zapela riblja kost. Kod blagoslovina Crkva moli Božju pomoć u raznim potrebama, a po zaslugama Isusa Krista i zagovoru svetaca

Pripremila: Mirzeta Samardžić