Dani hrvatskog jezika

Autor: Administrator , 14. 3. 2010.

Pripremila: Mirzeta Samardžić

Manifestacija Dani hrvatskog jezika utemeljena je odlukom Hrvatskog sabora 1997. u spomen na Deklaraciju o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika. Predviđeno je da se održava svake godine od 11. do 17.ožujka po nadnevcima deklaracijskih zbivanja:

• Do 15.ožujka potpisale su je sve relevantne udruge i ustanove (18 uglednih hrvatskih ustanova)
  • 13.ožujka 1967. Deklaracija je prihvaćena
  • 17.ožujka 1967. objavljena je u časopisu Telegram.

Deklaracijom o nazivu i položaju hrvatskog književnog jezika potpisnici su tražili:

• unošenje odredbe o ravnopravnosti četiriju književnih jezika (slovenskoga, hrvatskoga, srpskoga i makedenskoga) u Ustav SFRJ
  • napuštanje Novosadskoga dogovora o jedinstvu hrvatskoga i srpskoga jezika
  • uporabu nacionalnog imena jezika.

Deklaracija je bila  glas hrvatske javnosti, ali doživjela je javnu osudu u tadašnjoj državi SFRJ. Unatoč tomu, hrvatski jezikoslovci nastavili su rad na izradbi velike hrvatske gramatike i rječnika hrvatskoga književnoga jezika. 1971. godine, za vrijeme hrvatskoga proljeća, tiskan je Hrvatski pravopis Stjepana Babića, Božidara Finke i Milana Moguša.

Tek što je izašao iz tiska, pravopis je zabranjen te uništena gotovo cjelokupna naklada. Za ovaj pravopis, koji je politički zabranjen, ali u fototipskom izdanju pojavljuje se u Londonu, popularni naziv je Londonac. Nakon hrvatskog proljeća sustavno je nastavljen progon hrvatskih domoljuba. Stvaranjem samostalne hrvatske države 1990.godine stvoreni su uvjeti za sustavnu skrb o hrvatskom jeziku.  Mnogi hrvatski pjesnici pisali su o svojoj ljubavi prema hrvatskom jeziku. Jedan od njih je i Vladimir Nazor. Podsjetimo se stihova njegove pjesme Hrvatski jezik!

HRVATSKI  JEZIK

U tebi sam vijek svoj proživio,
Drevni i lijepi jeziče Hrvata;
Rođen na morskom pragu tvojih vrata,
Polako sam te, uz trud, osvojio.

Povede ti me i gdje nisam bio.
Na vrhu gore i na kraju gata,
U kolibici, u kući od zlata
Svuda je meni glas tvoj žuborio.

Htio sam biti glazbalo na kome
Zvuče ko žice, mirišu ko cvijeće

Rojevi riječi u govoru tvome.

Pa, uzdignut nad zipkom i nad grobom,
Da u tebi dišem i da živim s tobom,
I onda kad me više biti neće.