Desetodnevna mobilnost učenika OŠ Mokošica u Tursku

Autor: Nikolina Bubica, 28. 4. 2022.

Devetero učenika Osnovne škole Mokošica iz Dubrovnika s profesoricama Ružica Sikirić, Ivanom Konsuo Batarilo i Ivanom Obradović borave na desetodnevnoj mobilnosti u svrhu učenja u gradu Çanakkale u Turskoj. Mobilnost je dio aktivnosti koje se provode u sklopu našeg školskog Erasmus + projekta “Digital Tool for Online School”. Domaćin našim učenicima je osnovna škola Istek 1915 Çanakkale Okullari u kojoj svakodnevno uče o kreiranju radijskih i podcast emisija. Domaćini su toplo primili naše učenike koji su oduševljeni bogatim sadržajima koje nudi ovaj moderni školski kompleks - škola ima vlastiti bazen, hipodrom, zoološki vrt, učionice na otvorenom i multimedijalnu dvoranu. Ovom su prilikom i naši turski partneri naučili ponešto o našoj školi i gradu Dubrovniku, i to kroz prezentacije, videouratke i tradicionalne poklone koje smo im pripremili.
Grad Çanakkale smješten je na ulazu u tjesnac Dardanel, na razmeđu Europe i Azije i osvaja svojim autentičnim azijskim šarmom, gastronomijom i povijesnim znamenitostima. Učenici su sa svojim profesoricama svaki slobodan trenutak iskoristili za mnogobrojne izlete i posjete muzejima. Obišli su poprište Bitke kod Galipolja, povijesni gradić Assos s Ateninim hramom, sačuvanim zidinama i amfiteatrom, obližnje živopisne otoke te ostatke drevne Troje, najuzbudljiviji dio ovog zanimljivog putovanja kroz prošlost. Posljednji dan putovanja bio je rezerviran za jednodnevni izlet u Istanbul.
Učenici su se vratili puni dojmova, s novim znanjima i iskustvima koje će prenijeti svojim školskim kolegama, ali i s novim prijateljstvima koja su ujedno i najljepši dio ovakvih putovanja.

Pripremila: Ružica Sikirić, prof.