Terenska nastava učenika osmih razreda u Vukovar

Autor: Nikolina Bubica, 5. 6. 2022.

Projekt „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“, koji od 2013. godine provodi Ministarstvo branitelja, a izvodi ustanova Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar, nastavljen je nakon dvogodišnje stanke uzrokovane pandemijom COVID-19. Za učenike naše škole posjet Gradu Heroju bio je predviđen od 29. do 31. svibnja, što je među osmašima izazvalo oduševljenje i veliko iščekivanje.

U nedjelju rano ujutro 59 učenika u pratnji 6 učitelja krenulo je prema istoku Lijepe Naše. Vožnja od čak trinaest sati prošla je u veseloj i raspjevanoj atmosferi. Nakon nekoliko kraćih stanki za odmor u večernjim smo satima stigli u Vukovar te se smjestili u Hostel Dubrovnik. Tijekom boravka u Vukovaru učenici su se imali priliku upoznati i družiti sa svojim vršnjacima iz Stona, Smokovljana, Janjine, Grude i Lošinja.

Edukativni program, zbog kojega je terenska nastava i organizirana, započeo je u ponedjeljak ujutro posjetom Gradskom muzeju Vukovar, Muzeju vučedolske kulture te crkvi sv. Filipa i Jakova. Učenici su imali stručno vodstvo u svim ustanovama. Dvorac Eltz, u kojem je smješten Gradski muzej Vukovar, očarao nas je svojom ljepotom. Gledajući dokumentarni film o povijesti dvorca i muzeja, teško je bilo pojmiti koliku je štetu pretrpio granatiranjem u Domovinskom ratu. Razgledavanjem postava Muzeja vučedolske kulture učenici su se uvjerili u njegovu posebnost kao jedinog muzeja posvećena samo jednoj kulturi. U crkvi sv. Filipa i Jakova toplo su nas dočekali fratri koji su u kratkom predavanju učenicima prenijeli lijepu poruku ljubavi, mira i vjere u budućnost naše domovine. Nakon ručka učenici su prisustvovali predavanju o povijesnim okolnostima prije, tijekom i nakon Domovinskog rata, a poseban je naglasak stavljen na Bitku za Vukovar. U interaktivnom predavanju naši su se učenici istaknuli svojim poznavanjem povijesti. U popodnevnim satima odlučili smo se za posjet vodotornju, simbolu obrane grada Vukovara i hrvatskog zajedništva. Iako je pretrpio više od 600 izravnih pogodaka, zahvaljujući hrabrosti vukovarskih branitelja koji su svakodnevno podizali hrvatsku zastavu na njegovu vrhu, vodotoranj postaje i ostaje vidljivi znak ustrajnosti i žrtve Grada Heroja. Slobodno vrijeme učenici su proveli u centru grada uživajući u šetnji uz Dunav.

Utorak je bio predviđen za posjet memorijalnim mjestima. Uz stručno vodstvo obišli smo  Nacionalnu memorijalnu bolnicu Vukovar, Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, Borovo Commerce, Memorijalno groblje žrtava Domovinskog rata i naposljetku Ovčaru. Prolazeći podrumom vukovarske bolnice, uvjerili smo se u snagu ljudske volje za preživljavanjem u nemogućim uvjetima. Na Trpinjskoj cesti, tzv. Groblju tenkova, vidjeli smo bistu generala bojnika Blage Zadre koji je svoj život položio za domovinu u obližnjoj Kupskoj ulici. Ostatci nekada jako uspješne tvornice obuće Borovo podsjetili su nas na prenamjenu te velike zgrade u najbolje opremljeno vukovarsko sklonište i i rezervnu bolnicu. Vječna vatra na Memorijalnom groblju gori za sve pronađene žrtve pokopane u četirima alejama, ali i za sve one koji još nisu pronađeni. U Spomen-domu Ovčara prisjetili smo se svih ranjenika i civila odvedenih iz vukovarske bolnice, među kojima su bili i radijski izvjestitelj i novinar Siniša Glavašević te francuski dragovoljac Jean-Michel Nicolier. S posebnim osjećajem poštovanja, sućuti, ali i snažnoga ponosa poklonili smo se vukovarskim žrtvama zahvalni za slobodu koju danas uživamo. Ovim stručnim posjetom još smo više osnažili osjećaj ljubavi prema Vukovaru koji s Dubrovnikom svakako ima neraskidivu vezu potvrđenu Poveljom prijateljstva još od 1993. godine. Fotogalerija

Pripremila: Ivana Obradović, prof.