STE(A)M IT Competitions 2022 - nagrađen scenarij poučavanja!

Autor: Nikolina Bubica, 4. 10. 2022.

OŠ Mokošica već neko vrijeme veoma uspješno sudjeluje u aktivnostima STE(A)M IT projekta koji ima za cilj popularizirati STEM predmete te osnažiti zajednicu STEM učitelja. U sklopu aktivnosti STE(A)M IT projekta organizirano je natjecanje "STE(A)M IT Competitions 2022" za učitelje osnovnih i srednjih škola diljem svijeta kako bi se naglasila važnost kreativnosti u STEM obrazovanju te njegovo povezivanje sa svim drugim disciplinama, kao i potaknulo njegovo poučavanje na integriran način.

S ponosom možemo reći da se naša škola nosi jako dobro s tim izazovom. Naše učiteljice Nikolina Bubica i Milana Gujinović zajedno s učiteljicom Barbarom Mandušić (vanjska suradnica na projektu) napisale su scenarij poučavanja koji je jedan od tri nagrađena scenarija natjecanja "STE(A)M IT Competitions 2022" u kategoriji osnovnih škola (predmetna nastava). Natjecanje je koordinirao European Schoolnet (EUN), mreža 33 europska ministarstva obrazovanja sa sjedištem u Bruxellesu, a provodilo se od 1. veljače do 30. travnja 2022. godine. Zadatak učitelja bio je napisati scenarij  poučavanja koji obuhvaća sve potrebne detalje vezane uz poučavanje uključenih predmeta, a namijenjen je učiteljima koji žele primijeniti integriranu STEM nastavu u svom razredu te se posvetiti nizu nastavnih tema koje će uslijediti. Scenarij poučavanja morao je uključiti minimalno tri predmeta, a nudi bogate i detaljne informacije o provođenju integrirane nastave (autore, sažetak, popis uključenih predmeta, pitanja iz stvarnog života na koja se scenarij odnosi, ciljeve, povezanost sa STEM zanimanjima, uzrast učenika kojima je namijenjen scenarij, nastavna sredstva, prepoznate vještine 21. st., nastavni plan rada za svaki sat i predmet, inicijalno, formativno i završno vrednovanje te povratne informacije učenika i učitelja).

Nagrađeni scenarij poučavanja s naslovom „Playing with meteorological data -what could we find out?” (Igrajmo se s meteorloškim podatcima – što sve možemo saznati?)  nudi detaljan plan integriranog poučavanja fizike, kemije, informatike uz matematiku i povijest. Nagrađene učiteljice pozvane su u odabrani krug STE(A)M IT Career Advisers Network učitelja odnosno mrežu učitelja profesionalnih savjetnika koji su zainteresirani za promicanje STEM zanimanja među učenicima te suradnju s kolegama na stvaranju inovativnih nastavnih praksi.

Više o projektu: STE(A)M IT: the first European integrated STEM framework (eun.org)

Natjecanje: STE(A)M IT Competitions during the 2022 STEM Discovery Campaign - STE(A)M IT (eun.org)

Rezultati natjecanja: Results of the STE(A)M IT Competitions during the 2022 STEM Discovery Campaign - STE(A)M IT (eun.org)