SRETAN DAN UČITELJA!

Autor: Elena Čengija, 5. 10. 2022.

Podučavati znači darivati. Dijeliti znanje, podizati samopouzdanje, inspirirati. Darivati sebe. Sjajni učitelji potiču interese učenika i nadahnjuju ih da pitaju i otkrivaju. Oni preuzimaju mnoge uloge - pripovjedača, povjesničara, matematičara, znanstvenika, njegovatelja - i svaka od njih oživljava učenje. Djeca prirodno žele pronaći "zašto" iza svega, a jedna od stvari koje najviše volimo u podučavanju je usmjeravati učenike da otkriju odgovore i, još bolje, nadahnjivati ih da nastave postavljati pitanja.

Podučavanje je duboko humana profesija, a suosjećanje je najveći osjećaj razumijevanja i pokazivanja drugima da se za njih brinete. Biti pozitivna i jaka osoba nije uvijek lak zadatak. Biti pozitivan i jak učitelj još je teže. Međutim, biti jak kad je teško umjetnost je onih koji posao učitelja rade svim srcem. Izvrstan učitelj premošćuje praznine i gradi odnose, prijateljstva i zajednicu, a istinski veliki učitelj otkriva skrivena blaga, mogućnosti i magiju pred svačijim očima.

Kao što je Majka Tereza jednom rekla: „Ja sama ne mogu promijeniti svijet, ali mogu baciti kamen preko vode da stvori mnogo valova.“ To je ono što znači biti učitelj - baciti svoje kamenje, usaditi našim učenicima ljubav prema učenju, drugima i samima sebi. I to je ono što mi dajemo našim učenicima. Dajemo im alate za stvaranje valova kamo god krenu. Jer možda jesmo pojedinci, ali smo pojedinci kojima je stalo i zato SRETAN DAN UČITELJA svim divnim učiteljima naše škole uz videouradak koji je za njih, uz pomoć naših učenika, pripremila profesorica Elena Čengija.