„MALI METEOROLOZI“ U POSJETU METEOROLOŠKOJ STANICI NA GORICI

Autor: Elena Čengija, 6. 10. 2022.

U jutarnjim satima ovog sunčanog četvrtka, naši su šestaši, pod vodstvom učitelja geografije Kate Zokić i Marija Marevića, posjetili Meteorološku stanicu na Gorici. U sklopu projekta „Mali meteorolozi“, učenike je dočekao gospodin Zdenko Perušina, koji se s ovim 'kućicama' druži još od daleke 1982.

Prva službena meteorološka postaja u Hrvatskoj osnovana je 1851. u Dubrovniku i nalazila se u zgradi Gimnazije. Nakon postaje u Dubrovniku slijedile su postaje svuda po Hrvatskoj i do 1900. osnovano je 160 postaja. Sve ove i još mnoštvo dojmljivih informacija, od mjerenja temperature do određivanja smjera vjetra, gospar Zdenko podijelio je s našim radoznalim učenicima, koji su nakon predavanja svoju znatiželju zadovoljili pregrštom pitanja.

Kao svi pravi mali istraživači, nakon posjeta Meteorološkoj stanici, učenici su sa svojim učiteljima iskoristili ovaj prekrasan dan i prošetali do prve crkve sv. Vlaha ikad podignute izvan Grada, one na vrhu Gorice. Uživali su u pogledu, slušajući povijesne zanimljivosti našeg grada koje su s njima podijelili njihovi učitelji, i napunili baterije za kraj još jednog uspješnog radnog tjedna.

A kako je protekao ovaj istraživački posjet, pogledajte u našoj fotogaleriji.