PARTICIPATIVNO BUDŽETIRANJE U NAŠOJ ŠKOLI

Autor: Elena Čengija, 10. 12. 2022.

Participativno budžetiranje u osnovnim škola projekt je koji DURA provodi u suradnji s Gradom Dubrovnikom već četiri godine, a kao i dosadašnjih godina u njemu sudjeluju učenici svih sedam dubrovačkih osnovnih škola (OŠ Ivana Gundulića, OŠ Lapad, OŠ Montovjerna, OŠ Marina Držića, OŠ Marina Getaldića, OŠ Mokošica i OŠ Antuna Masle).

Učenici šestih razreda, kroz procese predlaganja, promidžbenih kampanja i glasovanja, biraju jedan projekt po školi u vrijednosti od 20.000,00 kuna (bez PDV-a). Ovim projektom učenici se uključuju u proces donošenja odluka o raspodjeli dijela javnih sredstava u svojim školama te kako odgovorno pristupiti tom demokratskom procesu odlučivanja kojim čine dobro sebi i svojoj zajednici.

Naša škola se i ove godine pridružila ovom hvalevrijednom projektu. Nakon upoznavanja s projektom u listopadu te provedenim radionicama u studenom, naši su učenici imali promidžbenu kampanju i glasovanje. Najviše glasova učenici su dali za prijedlog „Opremanje školskog igrališta“. Koliko su odgovorno pristupili ovoj „građanskoj dužnosti“, pogledajte kroz našu galeriju.