DAŠAK POVIJEST U NAŠOJ ŠKOLI: ZAŠTO JE „FORA“ BITI FESTANJUO?

Autor: Elena Čengija, 27. 1. 2023.

Biti festanjuo u našem je gradu od davnih vremena bila velika čast.

Padom Dubrovačke Republike zabranjena je procesija, na čemu je kasnije ustrajala i Austrija iz jednostavnog razloga što su procesiju i festu sv. Vlaha tuđini doživljavali buđenjem domoljubnog sjećanja i osjećaja, a to im naravno nije odgovaralo. Sve do 1836. vanjska svečanost i procesija bili su zabranjeni, da bi se tada, zalaganjem biskupa Antuna Giuricea obnovila. Kako biskup nije mogao sam organizirati cijelu proslavu, pojavljuju se i Dubrovčani iz svjetovnoga života - festanjuli. Za festanjule su se birali ljudi iz dubrovačkih obitelji koji su bili vjernici, često imućni, a bili su dio građanske, političke, u ono doba i posjedničke elite.

Jedan festanjuo je najčešće bio kapetan, dok bi drugi dolazio iz ostalih zanimanja, ne samo obrtničkih.  No, za vrijeme socijalizma nijedan se intelektualac nije želio prihvatiti te dužnosti jer je mnoge bilo strah pokazati svoju vjeru hodajući u procesiji. Tada su se iznjedrili ljudi koji su bili neovisni o politici, a to su bili pomorci i obrtnici. Ali, u Statutu Bratovštine festanjula piše da to mogu biti i ostala zanimanja.

Ove su godine za festanjule izabrani pomorac gospar Vlaho Miličević i obrtnik gospar Mato Konsuo, koji su, u pravom duhu ovogodišnje Feste posjetili i našu školu kako bi učenicima približili ovaj izniman i samo nama karakterističan fenomen. Svečane odore naših trombunjera i njihovi trombuni posebno su očarali naše mališane koji su s velikim zanimanjem slušali o našoj velebnoj povijesti.