„RIBANJE BEZ RIBARSKOG PRIGOVARANJA“: ISTRAŽIVAČKI VIKEND NAŠIH UČENIKA U CENTRU ZA MLADE DUBROVNIK

Autor: Elena Čengija, 12. 3. 2023.

Ovaj vikend bio je posebno uzbudljiv našim učenicima koji su se uključili u projekt inovativnog morskog vikenda „Ja istražujem“.  U Centru za mlade Dubrovnik, prisustvovali su uzbudljivim radionicama, predavanjima i pokusima na temu istraživanja mora i morskog okoliša. Ovaj hvalevrijedan projekt organizirala je Zajednica tehničke kulture Rijeka u suradnji sa Zajednicom tehničke kulture Dubrovačko-neretvanske županije i ostalim partnerima u sklopu projekta Eco&Blue STEM.

Naši su učenici tako imali mogućnost kroz izvrsnu zabavu naučiti kako se određuju osnovna svojstva morske vode, kako se uzorkuju organizmi, proučavaju odnosi među organizmima, koje su prijetnje morskom okolišu, a sve su to dodatno zacementirali u pamćenje kroz pokuse za svaku od navedenih tema. Našli su se tako i sami u ulogama znanstvenika te su pod budnim okom svojih voditelja i mentora dr. sc. Sanje Matić-Skoko  i dr. sc. Daria Vrdoljaka sortirali, mjerili i vagali morske organizme, uočavali njihove karakteristike, sve to stručno zapisivali te su na kraju određivali njihovu vrstu. Naši su mali istraživači tako i izašli na teren u Gruž gdje su mjerili kemijsko-fizikalne osobine mora koristeći oceanografsku ručnu sondu. Uz to su i uzeli uzorke morske vode za daljnju analizu, a kako su se zabavili najbolje govore fotografije u nastavku.

*dio fotografija preuzet od Zajednice Tehničke Kulture Dubrovnik