DNEVNIK JEDNE EKSKURZIJE – DAN 4. I POVRATAK KUĆI

Autor: Elena Čengija, 10. 4. 2023.

Posljednjeg dana našeg putovanja krećemo prema najvećoj hrvatskoj luci i trećem najvećem hrvatskom gradu – Rijeci. Kako nam je svaka minuta na ovom dugom putu kući bila bitna, u bivšem Europskom glavnom gradu kulture zadržavamo se kratko, slobodno vrijeme provodeći u jednom od njegovih trgovačkih centara prije polaska prema našoj posljednjoj turističkoj turi.

Raskrčući guste oblake magle koji su nas dočekali pri ulasku u Liku, prve zrake krezubog sunca osjetili smo tek u okolici Gospića. Sedam kilometara dalje, u podvelebitskom dijelu središnje ličke zavale, smjestio se Smiljan, selo sastavljeno od čak 18 raspršenih zaselaka u kojima danas živi oko 400-ak stanovnika. Od našeg vodiča saznajemo poetične legende koje govore o podrijetlu imena tog malog ličkog sela. Jedna govori da je dobilo ime po smilju, ljekovitom bilju koje je sjajno uspijevalo na njegovim osunčanim proplancima, druga da je dobilo ime po prelijepoj djevojci Smiljani koja je tu živjela, a treća pak po narodnom junaku Iliji Smiljaniću kojeg pamtimo ga po pričama o uskocima, hajducima i snažnom otporu protiv Turaka. Ali mi u Smiljan nismo stigli zbog uskoka i junaka Ilije, već zbog genijalnog vizionarskog uma, ponajprije istraživača, a onda i znanstvenika, revolucionara ispred svog vremena.

U Memorijalnom centru „Nikola Tesla“ čeka nas vodička koja nam kratkom pričom približava život najpoznatijeg hrvatskog „otkrivača stvari koje već postoje u prirodi“ , kako je volio opisivati sam sebe. Dok polako prolazimo kroz potresnu priču ovog ekscentričnog genija, obilazimo njegovu besprijekorno renoviranu rodnu kuću na tavanu koje istražujemo sobu s Teslinim poznatim izumima. U pratnji vodiča sudjelujemo u prezentaciji eksperimenta s visokofrekventnom strujom unutar replike Tesline ispitne stanice iz Colorado Springsa. U multimedijalnom centru 20 minuta odvajamo za kratak film o njegovom životu iz kojeg saznajemo do tada nam nepoznate detalje ovog nekonvencionalnog čovjeka. Nakon nekoliko poziranja s kamenim Nikolom na livadi ispred njegove kuće koje vam donosimo u galeriji, vraćamo se u autobus i nastavljamo svoj put kući.

Poslije nekoliko sati neprestalne autobusne zabave, pjesme i raznih društvenih igrica, u kasnim večernjim satima konačno stižemo u Mokošicu gdje zajedno s našim obiteljima odlazimo na debelo zaslužen odmor.

A za kraj, ostavljamo vas s mislima našeg Tesle, porukom prijateljstva čiju smo bit i sami osjetili u našim srcima tijekom ovog višednevnog druženja:

„Svi smo mi jedno. Ljudi su međusobno povezani nevidljivim silama. Iako imamo slobodu da mislimo i djelujemo, mi se držimo zajedno, poput zvijezda na nebeskom svodu s nerazdvojom vezom. Ova veza ne može se vidjeti, ali je možemo osjetiti. Svih 1000 tajni prirode na koje sam se slučajno spoticao, dao bih....za tu jednu.“