OD STONA DO KORČULE S NAŠIM ŠESTAŠIMA

Autor: Elena Čengija, 19. 5. 2023.

Ovog su se četvrtka naši šestaši, zajedno sa svojim profesorima uputili na jednodnevni izlet do Stona i Korčule, a na svakom izletničkom koraku pratili su nas naši izvanredni vodiči gospar Ranko Bautović i gospođa Dubravka Bokun. Već od samog polaska iz Mokošice u ranim jutarnim satima, s divljenjem smo slušali fantastične povijesne priče gospara Ranka koje nikada do sada nismo čuli i već smo tada znali da nas čeka sjajna pustolovina.

Prva postaja bila nam je Ston gdje smo posjetili Lapidarij, slušali o povijesti, kulturi i ljudima ovog svima nam poznatog, a opet dovoljno nepoznatog gradića, samo pola sata od Dubrovnika. U posjetu Solani Ston otkrili smo način proizvodnje soli, a oni koji su najviše obratili pozornost na izlaganje stručnog vodiča solane koji nas je tamo dočekao, osvojili su poznati solni cvijet, pravo malo slano blago koje ima više minerala od „obične“ soli, manje gorčine i laganog je, slatkastog okusa. Iako smo se ovih dana radovali toplom vremenu i toliko priželjkivanom suncu, na samu pomisao na tu vruću žutu loptu poviše naših glava smrklo nam se pri ulasku na Stonske zidine. Ali kao i u svemu, Šićani ne znaju što je odustajanje i nikad ne razočaraju, pa smo se Stonskim zidinama uspeli da se gotovo nismo niti oznojili, gotovo.

Na Korčuli nas dočekuje novo „domaće“ vodstvo. Sa simpatičnom vodičicom obilazimo Stari grad, a razgledavanje počinjemo s bivšim biskupskim dvorom u kojemu se danas nalazi opatska riznica svetoga Marka. U zidnim se vitrinama nalaze brojne isprave i knjige koje nam govore o dalekoj prošlosti Korčule i Hrvatske, a prekrasni gotički dvodjelni prozor „bifora“ okrenut prema unutrašnjosti sobe prikazao nam je svu raskoš stila i tehnike tog vremena. Katedrala sv. Marka središte je vjerskog života i najljepši gotičko renesansni spomenik u starom gradu Korčuli, a i naše iduće odredište. Gradili su je talijanski majstori, ali najviše domaći graditelji kroz 14., 15. i 16. st. od kojih je najveći Marko Andrijić. Prolazimo kraj kuće najvećeg putnika i istraživača svih vremena Marka Pola, rođenog Korčulanina, i uživamo u slobodnom vremenu samostalno điravajući, fotografirajući i uživajući u opuštajućoj otočkoj atmosferi.

Na samom povratku zastajemo u Muzeju vinogradarstva i vinarstva Putniković gdje razgledamo tri zbirke – Dom vinarske tradicije, Povijesni razvoj loze na ovim prostorima i Vino u tradiciji življenja. Saznajemo kakvu je ulogu imalo vino u ruralnim, a kakvu u građanskim sredinama, kako su izgledale etikete, tko su slavni vinogradari i vinari, kako se nekada obrađivala zemlja, koji su se alati koristili te kakvi su običaji vezani uz vino. Put nam naravno nije prošao bez autobusne pjesme i veselja, a posebno nas se obradovala pohvala naših oduševljenih vodiča, još jednom pokazujući koliko smo dobra ekipa.