DODJELA SVJEDODŽBI OSMAŠIMA: SLAVIMO KRAJ, JER ON PRETHODI NOVOM POČETKU!

Autor: Elena Čengija, 7. 7. 2023.

Od svih obrazovnih prekretnica koje obilježavamo početkom ljeta, kraj osnovne škole i odlazak naših učenika završnih razreda vjerojatno je onaj koji je kod svih nas izazvao najviše suza, radosnica i onih manje radosnih. Mnogi naši donedavni osmaši jedva čekaju krenuti u obećanu zemlju srednje škole, radujući se novim izazovima postajanja neovisnijim, snalaženja u mnogo složenijim društvenim odnosima i hvatanja u koštac s kompliciranijim i sofisticiranijim osjećajima i idejama.

No, emocionalna stvarnost koja se javlja za mnoge uhvatila je i nas na dan podjele svjedodžbi u neočekivanim suzama. I dok nam se u isto vrijeme miješaju osjećaji sreće i tuge, pojavljuje se opipljivi osjećaj gubitka koji proizlazi iz spoznaje da škola koja je ispunjavala središte tvoga života tolike godine - činila te tako jako „zaposlenim”, zahtijevala toliko vremena, brige i zanovijetanja, u kojoj su se razvijala prijateljstva, o kojoj ste vodili kasnonoćne razgovore, u kojoj ste se povjeravali svojim učiteljima, uživali u malim svakodnevnim veseljima i dolazili do novih spoznaja o sebi, te sada gleda s leđa, dok ti hrabro koračaš u novu nepoznatu budućnost. Mnoge knjige su napisane o ovom osjećaju, ali uvijek završavaju isto – veseljem i zahvalnošću na svim lijepim trenutcima koje smo proveli zajedno. A to smo i osjetili u veselju na dodjeli svjedodžbi koje je ravnateljica Petra Đapić Caput podijelila našim osmašima kojima su čestitale i ispratile ih njihove razrednice i učiteljice.

A mi, kao vaši učitelji i oni koji su nad vama bdjeli svih ovih osam godina, znamo da sjedite ovdje i razmišljate: „Pa, dobro, što sada? Kako će mi dalje izgledati život? Što ovaj svijet treba?” Naš odgovor je: „Ne pitajte što svijet treba. Zapitajte se što vas čini živima. Jer ono što svijet treba su ljudi koji su u svakom svom smislu živi.”

Drugim riječima, izazivamo vas da pronađete svoju strast. Jer nikada nećete biti ljepši nego što ste sada, izvanka i iznutra. Izazivamo vas da se izrazite, ustanete i učinite svijet boljim. Vaš put je bio dug, nekima teži nego ostalima, ali postoji nešto što vjerujemo da možemo podijeliti, nešto o čemu smo djelomično kvalificirani da dajemo savjete: Nemojte dopustiti da poteškoće, osobne ili egzistencijalne, postanu prepreka vašoj sposobnosti da s nadom gledate naprijed. Prihvatite izazove i sastavne dijelove lekcija koje ćete naučiti u trenutcima u kojima ćete poželjeti odustati, pobjeći ili pomisliti da je put pred vama previše mračan da biste uopće pokušali pronaći svjetlo. Prihvatite ih i učinite ih kockicama koje će vas izgraditi u ljude koji ste uvijek željeli postati, i koji mi znamo da možete biti. To dugujete sebi, jer vi ste i više nego sposobni. Vi ste sasvim dovoljni.