ZELENI TREĆAŠI ZA ČIŠĆU MOKOŠICU

Autor: Elena Čengija, 18. 9. 2023.

Već dvanaestu godinu zaredom akcijom Zelena čistka, u sklopu Svjetskog dana čišćenja (World CleanUp Day), brojni volonteri željni čišće nam i zdravije prirode, okupljaju se na raznim gradskim lokacijama čisteći u prirodu zalutali otpad.

Ovogodišnja Zelena čistka okupila je tako preko 150 volontera, a među njima našao se i naš „zeleni“ 3.C razred sa svojom učiteljicom Maris Greguš. Uz pomoć fantastičnih Eko Omblića čiji su članovi mnogi od njih, naši su vrijedni mališani prikupljali otpad odbačen u šumi i pronađen uz pješačke staze na području Mokošice od šumice do malonogometnog igrališta.

U prirodu idemo da se umirimo i izliječimo svoja osjetila. Priroda uči više nego što propovijeda. Nema propovijedi u kamenju. Oni koji razmišljaju o ljepoti Zemlje pronalaze zalihe snage koje će izdržati dok god život traje. Postoji simbolična, ali i stvarna ljepota u selidbi ptica i presavijenom pupoljku spremnom za proljeće. Ima nešto beskrajno ljekovito u ponavljajućim refrenima prirode - sigurnost da zora dolazi nakon noći, a proljeće nakon zime. Zemlja će nastaviti obnavljati svoje izvore života samo dok mi činimo svoj dio u njezinom očuvanju. To je odgovornost koju dijeli svako ljudsko biće. A naši mali Šićani pravi su primjer toga.