KUŠALI SMO VINO IZ IRJINA ALBUMA I ODUŠEVILI SE

Autor: Elena Čengija, 28. 9. 2023.

„Kako je dobro biti među ljudima koji čitaju knjige“, citirala je Rilkea naša Irja, naša knjižničarka, naša prijateljica, a prije svega ljubiteljica riječi, samozatajna, prkosna, strastvena, nježna, jedinstvena i neusporediva Irja. Citirala je Rilkea kao pjesnikinja, na samom početku promocije svoje zbirke pjesama „Vino iz mog albuma“, prvoj ikad promociji knjige upriličenoj na bajkovitoj taraci vječnoga Bokara.

U pjesmama koje nam je pročitala, otkrila je sasvim osoban, strastven i neobuzdan odnos prema životu i pojmu postojanja. Otkrila je ljubav prema moru, ljubav punu tihog sanjarenja i probadajuće kvalitete koja remeti i ruši duhovnu lakoću čitatelja, punu neizrecivih zvukova i umirujućih uzdaha duše. Kroz svoje pjesme ukazala je na slabosti svojstvene ljudskim bićima, poput podložnosti smrti i žeđi za slobodom. Večer je obilovala stupnjem bogatstva i autentičnosti koja odiše strašću za životom u kojoj su uživali svi okupljeni, a ponajviše oni koji je tako intimno poznaju.

A iako smo svoje divljenje uputili našoj najdražoj pjesnikinji već te večeri kroz duge zagrljaje i još uvijek nedovoljno zdravica, ovim putem joj još jednom čestitamo. Čestitamo draga Irja, na hrabrosti, na odvažnosti, na smjelosti da skrivene kutke svoje duše podijeliš s nama i svim ostalim ljubiteljima riječi i života u atmosferi koju želimo što prije ponovno dočekati!

Fotografije: Mihael Barišić i Ahmet Kalajdžić