NAJZABAVNIJA BORBA S VJETRENJAČAMA JE KOD NAŠIH OSMAŠA

Autor: Elena Čengija, 3. 10. 2023.

„Divovi, kakvi divovi?”, zapita Sancho Panza .

„Oni što ih vidiš tamo,” odgovori mu gospodar, „oni sa rukama dugim, da ih gdjekoji imaju dugačke i dvije milje.”

„Ama pogledajte,” na to će Sancho, ”ono što se vidi tamo nisu divovi, nego vjetrenjače, i što vam se na njima čini da su ruke, to su krila, koja vjetar okreće, te ondje ide žrvanj.”

Ali ne bave se samo Sancho i Don Quijote vjetrenjačama jer pune ruke posla imali su i naši osmaši. Pod budnim okom svoje profesorice Jasne Njavro, spretna ekipa iz naših najviših razreda na satovima tehničke kulture uhvatila se u borbu s vjetrenjačama – doslovno. Nakon crtanja radioničkog crteža, vrijedne ruke izrađivale su model vjetrenjače prema tehničkoj dokumentaciji. Puhanjem u smjeru svog modela pokreće se motor čijim radom se pali ugrađena lampica. Završeni model naše je učenike ispunio osjećajem ponosa, a pronašao se i pokoji razredni volonter koji je vrijedno isprobavao sve modele bez da mu se zamatralo od puhanja.

Nastava tehničke kulture vazda je bila među najomiljenijima, a praktične vježbe koje se tijekom satova izvode pomažu u razvijanju psihofizičkih sposobnosti, kreativnosti i vještina kod učenika. Kroz praktičnu nastavu učenici upoznaju različite materijale i alate, te razvijaju vještine i sposobnosti upotrebe istih i van škole. Kroz samostalan rad izgrađuju svijest o tehničkim mogućnostima, njihovim prednostima i nedostacima te tako jačaju, kako svoje radne navike, tako i svoju ličnost.