SRETAN DAN UČITELJA!

Autor: Elena Čengija, 5. 10. 2023.

Učitelji smo u duši i postoje trenutci u učionici kada jedva možemo zadržati radost.
Kada zajedno sa svojim učenicima otkrijemo neistraženo područje za rast, a put iz šipražja neznanja spremno se otvori pred nama, naše se iskustvo obasja munjevitim životom uma i podučavanje postaje najbolji posao koji znamo.

Podučavanje, kao i svaka istinski ljudska djelatnost, proizlazi iz nečije nutrine, dobre ili loše. Kada podučavamo, projiciramo stanje svoje duše na svoje učenike, svoj predmet i naš način postojanja zajedno, a oni koji nas iz klupa slušaju već u prvim trenutcima prepoznaju energiju duha koja iz nas do njih dolazi, i to uvijek nepogrešivo. Zapleti koje doživljavamo u školi kao ljudi često nisu ni više ni manje od zavoja našeg unutarnjeg života i svaki dan se s tim suočavamo.
Briga o našim učenicim ogledalo je naše duše, a dobri učitelji spajaju sebe, svoj predmet i učenike u komplicirano tkivo života. Izvrsni učitelji pletu složenu mrežu veza između sebe i svojih učenika, mijenjajući im život i svaki dan se nadajući da je klupko koje su im poklonili toliko snažno da učenici sutra mogu tkati svijet sami za sebe. Metode koje koriste ovi tkalci vrlo su različite: predavanja, sokratski dijalozi, laboratorijski pokusi, zajedničko rješavanje problema, kreativni kaos. Pravi učitelji ne drže se pisanih metoda, već podučavaju srcem, mjestom gdje se intelekt, osjećaji, duh i volja spajaju u ljudskom postojanju.

Bez obzira podučavamo li pet ili trideset godina svakom svom razredu i dalje pristupamo sa zebnjom,  a umjesto da se postavljamo iznad onih koji se u nas iz klupa pouzdaju sastajemo se kao suputnici i ohrabrujemo jedni druge u ovom zahtjevnom, ali duboko nagrađujućem putovanju kroz unutarnji krajolik obrazovanja – pozivajući jedni druge natrag na identitet i integritet koji pokreću svaki dobar rad, onaj koji nas ispunjava duševnim zadovoljstvom i mirnoćom pred Stvoriteljem kada navečer otiđemo na počinak.

I zato svim dobrim dušama ove škole – našim učiteljima, ali i svim kolegama gdje god se nalazili, želimo od srca sretan Dan učitelja!