ZAHVALNI ZA KRUH I PLODOVE ZEMLJE

Autor: Elena Čengija, 16. 10. 2023.

Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje obilježavaju se svake godine tijekom mjeseca listopada, ali odakle uopće taj dan i zašto baš listopad?  Dana 16. listopada, u spomen na godišnjicu osnivanja Organizacije za prehranu i poljoprivredu (FAO), slavi se Svjetski dan hrane. FAO je pri Ujedinjenim narodima osnovana 16.10.1945. godine, do sada djeluje u više od 130 zemalja u borbi protiv gladi i siromaštva u svijetu, zauzima se za podizanje svijesti o važnosti zdrave prehrane, ekološke proizvodnje te očuvanju biološke raznolikosti. Zato je i datum kada se obilježavaju Dani kruha i zahvalnosti za plodove zemlje povezan sa Svjetskim danom hrane.

Svake godine, tradicionalno, kroz različite manifestacije, izložbe kruha, žitarica i sjemenja i naša škola izražava zahvalnost kako za kruh tako i za sve plodove zemlje, svjesni da nemaju sva djeca danas jedan od osnovnih preduvjeta za život, hranu. Svjesni koliko hrane se godišnje baci, koliko ljudi danas živi u velikom siromaštvu. I zato naši učenici zajedno sa svojim učiteljicama uče o nastajanju kruha i njegovoj važnosti u prehrani, ali i o tradiciji i hrvatskim običajima, a sve kroz poučne priče, recitacije, igrokaze, i samo pravljenje kruha i drugih slasnih zalogaja od žitarica napravljenih malim rukama s velikom ljubavlju. A kako je sve izgledalo, pogledjate u fotogaleriji!