TERENSKA NASTAVA NAŠIH UČENIKA U VUKOVAR

Autor: Elena Čengija, 21. 12. 2023.

I ove su godine učenici naših završnih razreda, zajedno s nekolicinom svojih profesora, posjetili Vukovar u sklopu terenske nastave zamišljene kao dio istoimenog projekta Ministarstva branitelja, a u organizaciji Memorijalnog centra Domovinskog rata „Vukovar“.

Posjet Gradu Heroju na svih je nas ostavio dubok dojam, a osjećaji koji se se miješali u nama tijekom čitavog posjeta nikoga nisu ostavili ravnodušnim. Na detaljnom predavanju o Domovinskom ratu upoznali smo se s detaljima obrane naše domovine i same Bitke za Vukovar, nakon čega smo u pratnji vodičke posjetili Gradski muzej Vukovar, smješten u danas obnovljenom dvorcu Eltz, razgledavši iscrpnu zbirku umjetnina koju su hrvatski, ali i strani umjetnici iz Italije, Austrije, Njemačke, Poljske, Francuske i drugih zemalja darovali Gradskom muzeju. Posebno nas se dojmio Muzej vučedolske kulture, sješten na arheološkom lokalitetu Vučedol – jednom od najznačajnijih arheoloških lokaliteta u Europi. U svakoj od posebno tematski uređenih prostorija imali smo priliku razgledati i nešto naučiti o geološkom položaju Vučedola, nastanku kulture, dolasku Indoeuropljana, stočarstvu, zemljoradnji, lovu i ribolovu, naselju, vučedolskoj kući, tkanju i odjeći, zanatima i obuća, metalurgiji, keramici, horizontu, kalendaru, grobovima i religiji.
Ništa manje impresivna nije bila ni Crkva sv. Petra i Jakova koju smo u ugodnom društvu mjesnog svečenika posjetili prije uspona na Vukovarski vodotoranj.

Vukovarski vodotoranj simbol je samoga grada i hrvatskog zajedništva, simbol tromjesečne opsade Vukovara, otpora i hrabrosti hrvatskih branitelja, nijemi svjedok najokrutnijeg razaranja, patnje i stradanja u Domovinskom ratu, ali i prkosa i nepobjedivosti, podsjetnik i opomena, čuvar sjećanja na hrabre ljude i ratnu prošlost Grada Heroja. Petominutni uspon do vrha tornja doveo nas je do jednog od najljepših vidikovaca u ovom dijelu Lijepe naše, na kojem smo se fotografijama ovjekovječili.

Sljedeći dan bio je ispunjen obilascima memorijalnih mjesta. Nakon posjeta Nacionalnoj memorijalnoj bolnici Vukovar gdje smo u pratnji vodiča razgledali prostorije i poslušali sjećanja koja skrivanju njezini zidovi, obišli smo Spomen-dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti i Borovo Commerce.  Posebno emotivno doživjeli smo posjete Ovčari i Memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata gdje smo odali počast svim braniteljima palima za slobodu svoga grada i domovine, zahvalni na svemu u čemu danas uživamo zahvaljujući njihovoj žrtvi.

Za kraj dvodnevnog posjeta, sudjelovali smo u kvizu znanja u rodnoj kući našeg proslavljenog nobelovca Lavoslava Ružićke u kojem su naši učenici Marijela Mihalj i Antun Asić osvojili odlično treće mjesto!

A kako su se naši učenici proveli, progledajte kroz fotografije.