LUKA MARKOVIĆ PONOVNO MEĐU „TEHNIČKOM ELITOM“

Autor: Elena Čengija, 6. 6. 2024.

Dugo očekivano 66. državno Natjecanje mladih tehničara održalo se kroz protekla četiri dana u Segetu Donjem. Preko 250 učenika osnovnih škola iz cijele Hrvatske pozvanih na ovogodišnju državnu razinu natjecanja iz tehničke kulture i njihovih mentora okupilo se u ovom malom dalmatinskom gradiću nedaleko Trogira kako bi pokazali svoje znanje u dvanaest složenih tehničkih kategorija, a mokoška ekipa došla je spremna kao i uvijek.

Naš učenik 8.C razreda, inače prošlogodišnji državni prvak istoimenog natjecanja u kategoriji Strojarskih konstrukcija i osvajač poznatog Oskara znanja, Luka Marković, natjecao se kao jedini predstavnik naše županije u izuzetno zahtjevnoj kategoriji Elektrotehnike i osvojio zavidno 18 mjesto.

Natjecanje mladih tehničara jedno je od najstarijih i najzahtjevnijih natjecanja učenika osnovnih škola. Znanje našeg Luke provjeravalo se kroz čak tri dijela ispitivanja: pisanom provjerom, izradom tehničke tvorevine prema zadanoj dokumentaciji i predstavljanjem tehničke tvorevine pred povjerenstvom. Učenici natjecatelji sa sobom donose svoj alat, fotoaparate, robote, senzore i ostali tehnički pribor ovisno o kategoriji u kojoj se natječu. Sudjelovanjem u Natjecanju mladih tehničara učenici stječu iskustvo iz područja tehničke kulture, te se tako usmjeravaju u STEM području.

Od srca čestitamo našemsjajnom Luki i njegovom mentoru, profesoru Ivici Vlahoviću!