Mali kolendari

Autor: Administrator , 16. 1. 2011.

Stara dubrovačka kolenda je bila povod za okupljanje i pokretanje projekta. Učenje stare kolende pokrenula je u nama ideju da organiziramo božični koncert te da naučimo djecu pjevati hrvatske božićne pjesme. Svako mjesto ima svoje običaje, a mi smo htjeli sačuvati običaje i prenijeti ih na našu djecu. Profesor Laslo Tot je došao na ideju da se našim mališanima, učenicima 3.c razreda OŠ Mokošica, pridruže i tamburaši Osnovne škole Slano i mandolisti Glazbene škole Luka Sorkočević – Korčula koje je i sam pripremao.

Učenici su tijekom mjeseca listopada, studenog i prosinca pripremani u njihovim matičnim školama. U subotu 20.11.2010. godne došlo je do zajefničkog susreta i zajedničkih proba u Osbovnoj školi Slano te 18.12.2010. u Osnovnoj školi Mokošica. Učenici su bili oduševljeni zajedničkim radom i suradnjom. Rodila se i ideja da se našoj maloj družini da i ime i tako se stvorila ideja oko imena Mali kolendari otoka Korčule, mjesta Slano i Mokošica. Da mali kolendari nisu baš tako mali, svjedoči i činjenica da je bilo  sve skupa četrdeset i dvoje djece pod vodstvom profesora Lasla Tota i uz pomoć učiteljice Zorice Brnada. Nakon 94 sata priprema bili smo spremni za realizaciju onoga što što smo svi skupa s ljubavlju spremali i to u ovom najljepšem predbožićnom tjednu. 22.prosinca 2010. U 8 sati u Osnovnoj školi krenuli smo s Kolendom za otvaranje srca, započeli svoj bogati program. Mali su kolnedari pred svijm prijateljima i učiteljima, predstavnicima općine Slano na čelu sa načelnikom općine gospodinom Nikolom Knežićem imali svoj prvi javni nastup. Uslijedilo je zajedničko putovanje do Dubrovnika gdje u 10 sati za Grad Dubrovnik, gradonačelnika i djealtnike uprave grada održan koncert. U 11 sati mali su kolendari svojom kolendom počastili i župana i sve djelatnike Županije Dubrovačko – neretvanske i poželjeli im da sve njihove odluke budu motivirane upravo dobrobiti naše djece. Djeca su se toplim govorom zahvalila gradonačelniku Andru vlahušiću i županu Nikoli Dobroslaviću. U 13.30 mali kolendari uveličali su Božićni koncert u Osnovnoj školi Mokošica. U nedjelju 26.prosinca 2010. Mali kolendari su u Crkvi sv. Jerolima u 10 sati svojom pjesmom i svirkom uveličali sveto misno slavlje. Kraj godine završilisu koncertom kojeg su uveličali humanitarnom notom u crkvi Gospe od Orašca 29.12.2010. Malim kolendarima priključila se i klapa „Ragaca“, orašac. Tijekom koncerta prikupljali su se i humanitarni prilozi za liječenje 17-godišnje Martine ukota koja se u Zagrebu bori protiv teške bolesti. Prikupljeno je ukupno 11.000, 00 kuna.

Na kraju, zahvalni smo svima koji su nam pomogli na bilo koji način. Gradu koji je organizirao prijevoz i šoferima Libertasa koji su na nestrpljivo čekali, te Županiji koja je organizirala tratamente. Posebno zahvaljujemo  Klapi „Ragaca“ koja nam se priključila na humanitarnom koncertu te Hotelskom lancu Radisson Blue koji je organizirao tratamenat nakon humanitarnog koncerta u Crkvi Gospe od Orašca.

Nastupi su bili popraćeni fotografijama i člancima iz lokalnog tiska: „GLAS GRADA“ , „DUBROVAČKI LIST“ kao i na web stranicama istih.

fotogalerija

Voditelji projekta: