Sjećanje na početak napada srpsko-crnogorskih agresora na Dubrovnik

Autor: Administrator , 12. 12. 2011.

Peti je prosinca 2011. godine, dan uoči Dana dubrovačikih branitelja i blagana Svetoga Nikole , zaštitnika dubrovačkih branitelja.  Učenici OŠ „Mokošica“ , umjesto u razred, pošli su prvi  školski sat u športsku dvoranu gdje su pogledali  dokumentarni film o početku napada srpsko-crnogorskog agresora na Dubrovnik.

Prije početka filma uvodnu riječ dao je dragovoljac, branitelj i časnik HV-e Ivica Cumeljan  koji je govorio o tome da učenici, iako nisu bili rođeni u Domovinskom ratu, niti ga doživjeli, trebaju znati istinu o njemu i pamtiti je......

Nakon gledanja filma nadovezao se na njega  govoreći o ratnim strahotama,  što su sve  kroz rat prolazili (gledali svoje ranjene suborce kako umiru, a nisu im mogli priskočiti u pomoć pod, kišom granata,   neki su im  i priskočili pa su i oni poginuli ... ). I u tom ratnom vremenu život se , ipak ,nekako odvijao(organizirala se nastava,tvornica je radila,kruh se pekao...). Unatoč svemu nisu odustajali , nego su se se borili , branili svoja ognjišta i bili spremni za njih položiti svoje živote.

Nakon odgledanog filma i odslušanog predavanja otišli smo ispred opskrbnog centra gdje su se evocirala sjećanja na poginule Mokošićane za vrijeme napada na Mokošicu u Domovinskom ratu, a potom smo se vratili u naše školske klupe i nastavili svakodnevnicu.

Pripremila: Monika Žuvela, 7.d