1040. FESTA SVETOG VLAHA

Autor: Administrator , 7. 2. 2012.

2. veljače 2012. godine, na Gospu Kandeloru, tradicionalnim puštanjem golubica, simbola slobode i mira, i podizanjem svečeva barjaka na Orlandov stup otvorena je 1040. Festa sv. Vlaha. Festu je otvorio dubrovački biskup Mate Uzinić  riječima :"Živio sveti Vlaho!"

Naime, od 972.godine  započinje se  slaviti  Dan sv. Vlaha, zaštitnika grada Dubrovnika.  Dubrovnik ga je, prema legendi, izabrao za svog zaštitnika poslije događaja 971. godine. Legenda kaže da je mletačka flota doplovila sa 112 brodova u dubrovačke vode. Pobjedivši Neretljane prije toga, prisilili su ih da im plaćaju danak. Poslije toga prijevarom namjeravaju  osvojiti i Dubrovnik , a rekli su da plove prema Grčkoj. U Gradu nisu ni slutili prijevaru  pa su ih lijepo i prijateljski dočekali. U stolnoj crkvi sv. Stjepana pobožni dum Stojko molio je dugo u noć. Iznenada je ugledao crkvu punu naoružanih vojnika, a među njima je stajao sjedobradi starac sa štapom u ruci. Objasnio  mu da je on sv. Vlaho te da je poslan s neba da obrani Dubrovnik. Nebeski vojnici su skupa s njim cijelu noć branili gradske zidine od Mlečana. Sveti Vlaho, biskup i mučenik,rekao je Stojku da kaže Dubrovčanima  neka se dalje sami čuvaju. Stojko je tu vijest prenio  dubrovačkom vijeću, a sutra je mletačko brodovlje otplovilo......

Na sam dan Feste, 3. veljače, kreće svečana procesija barjaka i mnoštva vjernika i crkvenih velikodostojnika Stradunom i gradskim ulicama. Nose se moći sv. Vlaha, a pod baldahinom i najveća od svih relikvija Dubrovačke katedrale – Isusova pelenica. Ispred Crkve svetoga Vlaha barjaci se na poseban način izvijaju i klanjaju iskazujući poštovanje svecu.

Prema kršćanskoj predaji  sveti Vlaho bio je  liječnik i veliki prijatelj siromaha i bolesnika. Na taj blagdan  svake se godine po crkvama dijeli blagoslov grla. Svećenici “grličaju” vjernike koji pohode crkvu. Sv. Vlaho je svojim blagoslovom, prema prastaroj predaji, spasio dječaka kojemu  je u grlu zapela riblja kost. Prema istom vjerovanju sv. Vlaho čuva od bolesti grla.

Dan sv. Vlaha ujedno je i Dan grada Dubrovnika.

ČESTITAMO DAN GRADA I FESTU  SVETOG VLAHA!