Mladi kolendari

Autor: Administrator , 25. 3. 2012.

Stara dubrovačka kolenda bila je povod za okupljanje i pokretanje projekta Afirmacija glazbenog stvaralaštva djece osnovnih škola. Cilj tog projekta je razvoj glazbenog stvaralaštva i stvaranja osjećaja pripadnosti području i kulturno-povijesnoj baštini. Shodno tome Mali kolendari su krenuli na Turneju radosti 22. prosinca 2011. godine.Svojim nastupima svima su zaželjeli radost, ljubav i suradnju. Svako mjesto ima svoje običaje, a mi smo ih htjeli sačuvati i prenijeti na našu djecu......

Profesor Laszlo  Toth došao je na ideju da se našim mališanima, učenicima 4.c   pridruže i mandolinisti Osnovne škole Slano te mandolinsti Glazbene škole Luka Sorkočević-Korčula. Svih ih je pripremio uz pomoć učiteljice Zorice Brnada. Nakon priprema bili su  spremni za realizaciju onoga što su svi skupa s ljubavlju spremali i to u najljepšem predbožićnom tjednu.

Turneja se nastavila velikim humanitarnim koncertom u Orašcu u crkvi Gospe od Orašca koji je realiziran, uz veliko srce svih sudionika, počevši od  Mjesnog odbora Orašac, KUD-a Ragaca, Hotela Radisson Blue u Orašcu,Tiskare Nik -trade i dobrote svih donatora koji su ignorirali krizu i recesiju. Koncert je održan za našu sugrađanku koja je oboljela od teške i okrutne bolesti.

Zdravlje je najveće bogatstvo koje čovjek može posjedovati. Naša želja je bila pomoći onima čije je zdravlje ozbiljno narušeno da osjete da nisu sami.

Naša Turneja radosti nastavlja se i ove godine zahvaljujući KUD-u Ragaca,Mjesnom odboru Orašac, koji su došli na ideju da ovaj humanitarni koncert postane tradicija ovog kraja u predbožićno vrijeme i prošire ga i na ostale sudionike. Tako se i 2012. (26. prosinca) održao humanitarni koncert za naše sugrađane Damira i Sanela pod nazivom Svim na Zemlji mir, veselje.

Humanitarnom koncertu, pored Malih kolendara, pridružili su se i izvođači: prof. Lazlo Toth, Katarina Margaretić, prof. Dario Čagalj, Nikolina Dominković, prof. Nena Čorak , prof. Dubravka Hilje, Klapa Staglin-Slano, Mali kolendari-učenici Osnovne škole Mokošica, Zorica Brnada, Lucija Botica,prof. Marina Stanković, Klapa Mareta, Patricija Čorak, Barbara Čorak, prof. Anis Končić i Klapa Ragaca-Orašac.

Stvaranje boljeg i pravednijeg svijeta za svu djecu ono je što pokreće ovu malu družinu velikog srca za mala srca. Mali kolendari uključili su se i u projekt Škola za Afriku pri uredu UNICEF-a koju vodi vjeroučiteljica Ružica Gavrić. Pripremaju se za snimanje CD-a na tanzanijskom jeziku. Ovi Mali kolendari velikog srca pokrenili su akciju skupljanja plastičnih čepova. Novac koji će se sakupiti ovom akcijom bit će doniran u humanitarne svrhe tj. kupnju ortopedskih pomagala za djecu s posebnim potrebama Dva skalina. Zahvaljujemo svim ljudima dobre volje, svim izvođačima koji su se pridružili ovoj hvale vrijednoj akciji, te svima onima koji su nam pomogli u realizaciji ovog projekta.

Priredila:

Monika Žuvela 7.d