Intervju s Brunom Gverovićem

Autor: Administrator , 14. 3. 2013.

Bruno Gverović je učenik 4. d razreda OŠ „Mokošica“ i član je KUD-a  „Sveti Juraj“ Osojnik. U tom društvu svira ljericu i daje komande uz čije taktove članovi kluba plešu Linđo. Osim toga je i zdravičar, tj. interpretira dubrovačku zdravicu. Zdravica je dosta duga i zahtjevna, a on je govori vrlo izražajno i nadahnuto.

Njegov nedavni nastup u našoj školi bio je povod ovom razgovoru......

Kad si prvi put čuo zdravicu?

Lani.

Tko te prvi put upoznao s njom?

Stijepo Tomaš. Dao mi je s namjerom da je naučim i govorim jer je primijetio da imam sluha.

Kad si je prvi put govorio?

9. lipnja 2012. na Prvome festivalu maloga folklora na Osojniku. Govorio sam je pred puno posjetitelja.

Jesi li je govorio bez greške?

Nisam, samo sam se jednom zabunio, ali sam se odmah snašao tako da se to jedva primijetilo.

Zdravica je dosta duga. Koliko ti je trebalo da je naučiš?

Ja sam tu zdravicu puno puta slušao u raznim prigodama na Osojniku. Nekad bih, ono što bih zapamtio, doma ponavljao, a onda sam je pred nastup 9. lipnja 2012. naučio.Trebalo mi je dva, tri dana da je naučim. Obzirom da je dosta duga učio bih je dnevno po pola sata.

Jesi li imao podršku u svom nastojanju da naučiš zdravicu i da postaneš „zdravičar“ interpretator zdravice?

Imao sam veliku podršku u obitelji. Mama i tata su me nagovarali da učim, oni bi mi čitali, a ja ponavljao, naročito su nastojali da naučim pravilan naglasak.

Gdje ćeš nastupati?

Nastupao sam s Malim kolendarima OŠ „Mokošica“, čiji sam član, koje vode i pripremaju prof. Laslo Toth i učiteljica Zorica Brnada, a nastupat ću sa svojim KUD-om „Sveti Juraj“ gdje god nas pozovu.

Je li ti drago što si se usavršio u govorenju zdravice?

Naravno da jest.

Kako te publika prima?

Odlično. Nagrađuje me velikim aplauzom, prilaze mi, čestitaju i govore da sam bio odličan.

Tekst napisala:Marija Pezo 8.c

Mentorica:Jane Šehović