Knjižnica Mokošica

Autor: Administrator , 4. 11. 2009.

Pripremila: Doris Bogdanović, 7.c

Krajem travnja 2009. Mokošica je dobila svoju prvu javnu knjižnicu. U zgradi bivšeg Opskrbnog centra na adresi Bartola Kašića 8 otvoren je Mokošički ogranak Dubrovačkih knjižnica. Tako u prostoru osamdesetak m2 veliki i mali Mokošičani mogu zaviriti u svijet knjige, koristiti računala i prelistati dnevni tisak. Broj knjiga (oko 2000 svezaka) za sada je još uvijek mali, no novi naslovi redovito stižu te fond knjižnice kao i broj korisnika, kojih je sada dvjestotinjak, polako ali sigurno raste.

Razgovor s knjižičarkom Matijom Nenadić:

1.Kada ste počeli s radom?

Nakon svečanog otvorenja 28.travnja 2009.godine, Knjižnica Mokošica primila je svog prvog korisnika 29.travnja. Njen prvi upisani član je Antun Jakobušić, sada prvašić Osnovne škole Mokošica, koji je do danas jedan od najredovitih i najvjernih čitatelja.

2.Čija je bila ideja za otvaranje knjižnice?

Knjižnica Mokošica sastavni je dio Dubrovačkih knjižnica i djeluje kao ogranak Narodne knjižnice Grad. Za potrebe otvaranja knjižnice u Mokošici prostor je dodijelio Grad Dubrovnik koji joj je odobrio sredstva za njeno opremanje.

3.Jesu li djeca zainteresirana za rad knjižnice?Koji uzrast najviše?

Djeca su zainteresirana za rad knjižnice i to podjednako ona vrtićke dobi kao i ona nižih i viših razreda osnovne škole.

4.Što ih privlači?

U prvom redu privukao ih je prostor u koji slobodno mogu doći i biti sa svojim vršnjacima.Tu su i računala koja su im dana na korištenje i knjige kojih nažalost za sada još nema dovoljno.

5.Koliko vremena provode na kompjuterima?Služe li se internetom?

Vrijeme za korištenje računala u svrhu igranja računalnih igrica i zabave ograničeno je pola sata. Od početka školske godine javlja se i potrebe za pretraživanjem interneta zbog pronalaženja informacija potrebnih za pisanje školskih referata i projekata. Neki  to rade samostalno, a neki uz pomoć knjižničarke.

6.Čitaju li knjige?

Da, čitaju. Neki više, neki manje. Određeni broj djece-korisnika redovito dolazi u knjižnicu isključivo kako bi vratili pročitane knjige i posudili one koje će tek pročitati. Nadam se da će s povećanjem knjižnog fonda rasti i broj redovitih malih čitatelja zaljubljenika u knjigu.

7.Postoji li kakva zabavna radionica?

Kao što je tijekom ljeta u knjižnici održano nekoliko radionica namijenih djeci, tako će se i tijekom godine povremeno održavati računalne, likovne i literarne kako zabavne tako i edukativne radionice.

8.Da  li vas posjećuju umirovljenici i imaju li pristup dnevnom tisku?

Knjižnicu posjećuju ne samo umirovljenici nego i oni zaposleni studenti i srednjoškolci. Svi oni  u knjižnici mogu čitati dnevni tisak, kao i određene tjednike i mjesečnike.

9.Po vašem mišljenju hoće li knjižnica u Novoj Mokošici opstati  i mislite  li da je ovako što potrebno nama djeci?

Mislim da će knjižnica u Novoj Mokošici opstati, a nadam se da će i rasti, te da će se bolje i kvalitetnije zadovoljavati potrebe svih korisnika. Ovako nešto sigurno je potrebno djeci koji zasada prostor knjižnice dijeli s odraslima, a vjerujem da će, čim prilike dopuste, dobiti svoj zasebni odjel, opremljen i organiziran tako da uistinu bude isključivo njihov. Jednako se tako nadam da će današnja djeca korisnici sutra postati odrasli korisnici te da će svoje unuke dovoditi u knjižnicu  u kojoj su dolazila kao djeca.