16. STUDENI - MEĐUNARODNI DAN TOLERANCIJE

Autor: Administrator , 16. 11. 2009.

Riječ tolerancija znači podnositi, trpjeti i uvažavati tuđe mišljenje i uvjerenje. Ljudska su bića u pravilu tašta i umišljena pa najčešće pretpostavljaju da je tolerancija "izum" ljudskog roda. S druge strane, kod svih životinja koje žive u krdu, čoporu ili bilo kojem obliku organiziranog zajedništva postoje pravila ponašanja koja se ne smiju kršiti, jer svako takvo kršenje biva kažnjeno. Vukovi, primjerice, sami ubijaju mladunče koje svojim ponašanjem ugrožava čitavo leglo ili koje se ne može prilagoditi čoporu.

Očito je da snošljiv odnos prema drugom živom biću pogoduje preživljavanju obje jedinke, pa je stoga vjerojatno da ljudska vrsta ima ugrađenu dispoziciju ili sklonost za snošljivo i nesnošljivo ponašanje. To, dakako, znači da oba oblika ponašanja može podjednako lako i brzo naučiti i usvojiti, pa su stoga odgajatelji djece, na prvom mjestu njihovi roditelji, i odgovorni za stupanj tolerancije ili netolerancije koji pokazuju njihova djeca. Odgoj za nenasilje i toleranciju treba početi od prvog dana života svakog živog bića. Tolerancija različitosti u obitelji, koju djeca na prvom mjestu uče opažanjem ponašanja vlastitih roditelja, uključit će postupno i ljude, stvari i ideje i izvan obitelji. Potrebno je da se u obitelji ne ističu i ne potiču stereotipi i predrasude prema svemu što se razlikuje od obiteljskih vjerovanja, stavova i vrijednosti.

POZNAVANJEM DRUGIH KULTURA, UPOZNAJEMO DRUGE LJUDE, NJIHOVE NADE, ŽELJE I VJEROVANJA, I KROZ NJIH SAGLEDAVAMO I SVOJE NADE, ŽELJE I VJEROVANJA. RAZUMIJEVAJUĆI NJIH RAZUMIJEVAMO SEBE I POSTAJEMO TOLERANTNI PREMA DRUGAČIJEM TE POSTAJEMO SVJESNI DA JE RAZNOLIKOST LJUDSKO BOGATSTVO. UČEĆI O DRUGIMA POSTAJEMO TOLERANTNI PREMA ONOME ŠTO JE RAZLIČITO.

Pripremila: Mirzeta Samardžić

izvor:  http://wwww.sigmacentar.hr/broj1/strana14.html

napomena: u rubrici Učenici pišu možete pročitati neke radove temu tolerancije