Deklaracija o pravima djeteta

Autor: Administrator , 25. 11. 2009.

Pripremile: Romana Beloša 7.c, Doris Bogdanović 7.c

Godine 1959. na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda donesena je Deklaracija o pravima djeteta.  To je bio prvi međunarodni dokument o zaštiti prava djece, a u cilju zaštite položaja djece u svijetu. Godine 1989. na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda donesen je najznačajniji dokument u provedbi dječjih prava. To je Konvencija o pravima djeteta. Sadrži 54 članka koji reguliraju položaj djece u društvu, a do proljeća 1996. godine potpisalo ju je 187 zemalja svijeta.

Republika Hrvatska je pristupila Konvenciji o pravima djeteta 1991. godine. Tim činom Hrvatska se obvezala pred međunarodnom zajednicom da će primjenjivati sva pravila kojima se jamči zaštita prava djece. Međunarodni dan dječjih prava obilježavamo 20.studenog. Njihov znak je  golubica s maslinom.

Tim povodom  mi novinari  pozvani smo  na radionicu koja se održavala 18.studenog u 17:00 sati u mokošičkoj  knjižnici. Okupila su se mnoga mokošička  djeca s nadom da će nešto novo naučiti.  Prije svega došle su naše drage voditeljice. Jedna je učiteljica Miomira, a druga je voditeljica Dječjeg foruma, gospođa Vanesa. Počeli smo s projektom. Naučili smo što znači konverzacija, koja su naša prava i zašto ih trebamo poštivati.  Vidjeli smo kako djeca u Africi žive, koja su im prava, zapravo, prava i nemaju. Iz svega ovoga zaključili smo da imamo više prava od afričke djece. Mi trebamo  poštivati naše roditelje,  jer ako naši roditelji poštuju nas, poštovat ćemo i mi njih. Nastavili smo s likovnom radionicom. Radili smo u grupama, crtali vagone sa željenim pravima. Nakon nekog vremena na panou se našao vlak koji smo poslali da „putuje svijetom". Bilo je jako zabavno, svi smo  sudjelovali i zabavljali se.

Za kraj, naše  voditeljice su nam pripremile jednu zabavnu igru u kojoj su svi sudjelovali. Tako smo pomalo završavali naš cjelokupni projekt.

Iz svega ovoga zaključili smo da trebamo poštivati naše roditelje i biti im zahvalni za sve što imamo, pogotovo na našem životu!