preskoči na sadržaj

Osnovna škola Mokošica

Vijesti

6.PROSINCA, DAN DUBROVAČKIH BRANITELJA

Autor: Nikolina Bubica, 6. 12. 2009.

Na blagdan Sv. Nikole 1991. godine JNA, prema izravnoj zapovijedi oficira Vladimira Kovačevića - Ramba, u zoru oko 5 sati najžešće je bombardirala Dubrovnik s kopna, mora i iz zraka, ne štedeći pritom crkve, škole, zdravstvene ustanove i druge civilne objekte. Napad je prestao oko 21 sat, no požari koji su bjesnjeli Gradom, pretvorili su noć u dan. Nakon prestanka granatiranja, dubrovački vatrogasci započeli su bitku života - gasili su požare.

Dok je s Radio-postaje Dubrovnik, Dubrovčane umirivao glas ondašnjeg ministra pomorstva Davorina Rudolfa, s crnogorskih radijskih postaja emitirane su informacije kako "Dubrovčani po starom Gradu pale automobilske gume, što izaziva veliki crni dim, dok "zenge" i belosvetski plaćenici iz artiljerijskih oruđa dejstvuju po samom Dubrovniku!".

Na pozive za pomoć u gašenju upućene preko Radija Dubrovnik, odazvali su se mnogi građani te je uz pomoć mora, koje je u vatrogasne cijevi pumpano u gradskom portu, vatra pobijeđena pred zoru.

No, jutro je bezosjećajno pokazalo razorne učinke granatiranja. Stradun i sve ulice bile su prekrivene s dvadesetak centimetara kamenja, dasaka, kupâ, nagorjelog namještaja, dječjih igračaka, odjeće, a svuda su bile razvučene vatrogasne cijevi. Devet palača koje su tijekom stoljeća izdržale turske i crnogorske napade, potrese i požare, pokleknule su prethodne noći i tog su jutra izgledale poput crnih orahovih ljuski.

Lutka na prozoru djevojčice koja je u jednom danu izgubila dom, zapaljena svijeća na ostacima klavira maestra Frana Krasovca, hrpe papira ispred Festivalske palače u kojoj je u nepovrat otišao najveći dio arhiva Dubrovačkih ljetnih igara, slike su što su se urezale u sjećanja Dubrovčana koji su u velikom broju, unatoč općoj opasnosti, 7. prosinca plačući obilazili svoj Grad.

Bio je to dan kada je Dubrovnik plakao! Deset godina poslije, i tribunal u Haagu "pridružio" se obilježavanju obljetnice najtežeg napada na Dubrovnik te jednoga od odgovornih jugooficira, generala Pavlu Strugara, pustio - da se brani sa slobode!

Tijekom agresije na Dubrovnik i dubrovačko područje poginulo je 300 branitelja i civila, a spaljeno i opljačkano 7757 kuća. U srpske i crnogorske logore u Bileće i Morinj odvedeno je 336 osoba, a 33 tisuće ljudi moralo je napustiti svoje domove.

Dan dubrovačkih branitelja

Malobrojni su branitelji toga dana odbili napade višestruko nadmoćnijeg neprijatelja. Bila je to prekretnica na dubrovačkom bojištu jer je to bio posljednji takav agresorski napad. 6.prosinca Dubrovnik obilježava kao Dan dubrovačkih branitelja u spomen na 19 poginulih branitelja i civila, ali i svih koji su izgubili živote u Domovinskom ratu.








Traži


Napredno pretraživanje
Traži
 
Upis u prvi razred

Mrežne stranice koje će Vam služiti:
osnovne.e-upisi.hr
Terminko.hr


U priloženom dokumentu pročitajte sve upute za upis u 1. razred školske godine 2024./2025.

 
KORISNI LINKOVI

 

 

 

  

 

 

 

  

 

 
Meteo podaci

 
Aktualno
 
CARNET novosti
 
Brojač posjeta
Ispis statistike od 26. 11. 2009.

Ukupno: 1442829
Ovaj mjesec: 3914
Ovaj tjedan: 1530
Danas: 71
 
Korisni linkovi
 
 > O školi  > Oglasna ploča
CMS za škole logo
Osnovna škola Mokošica / Bartola Kašića 20, HR-20236 Mokošica / os-mokosica.skole.hr / ured@os-mokosica.skole.hr
preskoči na navigaciju