Generacija NOW
Autor: Nikolina Bubica, 16. 3. 2022.
Osnovna škola Mokošica, Dubrovnik uključila se u četvrti projekt - Generacija NOW koji u suradnji s Hrvatskim Telekomom ulaže financijska sredstva u razvoj STEM područja u Hrvatskoj. U ovogodišnji donacijski sustav uključeno je 60 novih ustanova i 109 ustanova koje su iskazale interes za ponovnim sudjelovanjem u provedbi projekta. U projektu sudjeluju učenici 8.r. koji pohađaju satove informatike. Projekt je krenuo sa radom u siječnju 2022. g. donacijom opreme i donacijom sredstava za kupnju dodatne opreme ili potrošnog materijala. U veljači i ožujku održane su edukacije mentora i učenika, a projekt bi trebao završiti krajem školske godine sa izrađenim zadatkom i predstavljanjem projekta. Cilj projekta je povezati postojeća i nova znanja u području tehnologije pri izradi Internet of Things (IoT) projekata, razvijati kreativnost, inovativnost, stvoriti priliku da učenici realiziraju projekt od koncepta do gotovog modela, da uče jedni od drugih i na taj način stječu samopouzdanje. Ove godine tema projekta je Digitalna umjetnost. U sklopu projekta škola dobiva modernu opremu u ukupnoj vrijednosti od 6.029,71 kn, novčani iznos donacije za nabavku opreme/ potrošnog materijala za provođenje odabranog projekta ili putnih troškova nastalih u sklopu projekta u iznosu od 1.000,00 kn, SIM karticu s 300GB besplatnog Internet prometa mjesečno, roka valjanosti od 15.12.2021 do 1.8.2022. godine. Više o projektu možete pročitati na stranici projekta: Generacija NOW - Croatian Makers.
Inspiring Science Education (ISE) je projekt koji se financira iz programa potpore politike za konkurentnost i inovacije u informacijskoj i komunikacijskoj tehnologiji (CIP ICT PSP) a glavni mu je cilj popularizacija znanosti i prirodoslovnih predmeta korištenjem postojećih e-learning resursa.
Projekt je počeo u travnju 2013. godine, a ukupno trajanje projekta je 40 mjeseci. Na projektu sudjeluje 30 partnera u 15 europskih zemalja, a obuhvatit će 5000 škola, od kojih 313 u Hrvatskoj. Kroz aktivnosti tijekom trajanja projekta bit će uključeno ukupno 10 000 nastavnika, 100 000 učenika, kao i velik broj drugih ključnih dionika (istraživača, znanstvenika, predstavnika nacionalnih i lokalnih vlasti). Osnovna škola Mokošica priključila se velikom broju škola koje će sudjelovati u ovom projektu.
izvor: http://www.carnet.hr/ise
Hrvatska se 2008. godine pridružila zajednici od 24 zemlje svijeta čiji građani pomažu djeci Afrike da se školuju i tako iziđu iz začaranoga kruga siromaštva i neznanja. Uz pomoć Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, već je 2008. u akciji sudjelovala 51 škola, u 2009. godini 194, a protekle godine u više od 200 škola širom Hrvatske. U navedenom je razdoblju ukupno prikupljeno 2,4 milijuna kuna.
Namjera nam je prikupiti sredstva kojima bismo pomogli izgradnju te obnovu škola i sanitarnih prostorija, osigurali opskrbu pitkom vodom, a za djecu bez roditeljske skrbi i onu koja žive u osobito teškim životnim uvjetima, omogućili nabavu školskih knjiga.
UNICEF će ulagati i u podizanju kvalitete obrazovnog sustava u cjelini te omogućiti provedbu edukacije o zdravlju i higijeni. U svim aktivnostima osobito ćemo se brinuti za djevojčice koje su često dodatno zakinute za mogućnost obrazovanja. Projektne materijale smo podijelili po uključenim školama u Hrvatskoj te smo ponosni što će Afričkoj djeci i hrvatski učenici i učitelji , te svi ostali koji im se žele priključiti, dati nadu u bolju budućnost do koje se dolazi samo jedinim putem- obrazovanjem.
Ove školske godine 2011./12. i naša OŠ Mokošica je uključena u Projekt Škole za Afriku, a skupljat ćemo sredstva za pomoć djeci Etiopije.
Mali kolendari
Voditelji projekta: Laslo Tot, Zorica Brnada
Stara dubrovačka kolenda je bila povod za okupljanje i pokretanje projekta. Učenje stare kolende pokrenula je u nama ideju da organiziramo božični koncert te da naučimo djecu pjevati hrvatske božićne pjesme. Svako mjesto ima svoje običaje, a mi smo htjeli sačuvati običaje i prenijeti ih na našu djecu. Profesor Laslo Tot je došao na ideju da se našim mališanima, učenicima 3.c razreda OŠ Mokošica, pridruže i tamburaši Osnovne škole Slano i mandolisti Glazbene škole Luka Sorkočević – Korčula koje je i sam pripremao....(više o projektu)
Znameniti
Voditelji i autori projekta: Irja Jerković, prof. - knjižničar, Jadranka Sanković, prof. povijesti
Koautori i nositelji projekta : 19 učenika osmih razreda, polaznika dodatne nastave povijesti i članova knjižničarske grupe
Vrijeme rada: tijekom šk. god. 2008./2009.
Ciljevi :
- pokazati kako od niza fotografija napraviti sveobuhvatni projekt
- timski, u paru i individualno istražiti i pronaći što više zanimljivosti iz života i rada 17 istaknutih osoba iz dubrovačke prošlosti
- napraviti PowerPoint prezentacije i upoznati s postignućima sve učenike osmih razreda na satovima povijesti, Učiteljsko vijeće O Š Mokošica, Županijsko stručno vijeće knjižničara i Županijsko stručno vijeće profesora povijesti osnovnih i srednjih škola te sudionike državnoga skupa – Proljetne škole školskih knjižničara
- razviti interes i ljubav za prošlost zavičaja i kulturnu baštinu
Upoznajmo ljetnikovce Rijeke dubrovačke
Voditelji projekta: Jadranka Sanković, prof., Nikolina Bubica, prof.
Dnevnik rada:
1. prosinca 2007. - Obilazak ljetnikovaca Rijeke dubrovačke
17. prosinca 2007. - Posjet Državnom arhivu u Dubrovniku
19.siječnja 2008. - Obilazak Ljetnikovca obitelji Zamagna-Podić u Rijeci dubrovačkoj
ožujak, 2008. - županijsko natjecanje iz povijesti - prezentacija i obrana rada, učenici osvojili drugo mjesto
ljetnikovci cijelidokument.pdf
LJETNIKOVCI.pdf
Mrežne stranice koje će Vam služiti:
osnovne.e-upisi.hr
Terminko.hr
U priloženom dokumentu pročitajte sve upute za upis u 1. razred školske godine 2024./2025.