preskoči na sadržaj

Osnovna škola Mokošica

 > O školi  > Projekti

Projekt STE(A)M IT - OŠ Mokošica odabrana kao predstavnik RH za predmetnu nastavu

Autor: Nikolina Bubica, 17. 3. 2021.

STE(A)M IT je projekt financiran iz programa Erasmus+ koji koordinira European Schoolnet (Belgija) u partnerstvu s Istituto Nazionale di Documentazione, Innovazione e Ricerca Educativa (INDIRE) (Italija), Università Telematica degli Studi IUL (Italija), Ministarstvo znanosti i znanosti Obrazovanje Republike Hrvatske (Hrvatska), Ministério da Educação – Direção-Geral da Educação (DGE) (Portugal) i University of Cyprus. Projekt je uključio kreatore politika, učitelje, učenike, ravnatelje te savjetnike za poslove budućnosti i industriju s ciljem jačanja obrazovnog okružja promicanjem inovativnih i interdisciplinarnih pristupa STE(A)M podučavanju u obrazovanju.  

Osnovna škola Mokošica odabrana je za sudjelovanje u realizaciji projekta STE(A)M IT sa svojim scenarijem poučavanja kao predstavnik Republike Hrvatske za predmetnu nastavu. Scenarij poučavanja s naslovom „Grafen – čudesni materijal 21. stoljeća“ prepoznat je kao kvalitetan primjer integriranja STEM i ne-STEM predmeta u procesu poučavanja i kao takav objavljen kao jedan od preporučenih primjera dobre prakse na mrežnoj stranici projekta: Graphene - miraculous 21st Century Material - Learning Scenarios - STE(A)M IT (eun.org). Autorice projekta su učiteljice: Nikolina Bubica, Milana Gujinović i Barbara Mandušić (vanjski suradnik na projektu). a u realizaciji nastavnog scenarija sudjelovali su odabrani učenici šestih i sedmih razreda naše škole. 

Scenarij poučavanja istražuje sljedeća pitanja iz stvarnog života:

  • Upoznavanje učenika s materijalom grafena kako bismo ovaj materijal predstavili kao čudesni 2D materijal.
  • Upoznavanje učenika s grafitom i njegovom upotrebom u svakodnevnom životu (olovke, lubrikanti).
  • Upoznavanje učenika s kemijskom strukturom grafita kako bi mogli odgovoriti na neka svakodnevna pitanja npr. kako olovka ostavlja trag na papiru i zašto provodi struju.
  • Upoznavanje učenika s ekranom osjetljivim na dodir kako bi mogli objasniti njegovu strukturu.

Uz ovaj scenarij poučavanja, učenici će imati priliku raditi s aktivnostima i materijalima koji će ih upoznati s nekoliko potencijalnih STEM poslova, uključujući:

  • Inženjer 3D ispisa
  • Inženjer znanosti o materijalima

Razvijeni scenarij poučavanja dalje će vrednovat će i testirati ostali učitelji, sudinici u projektu, koji su predstavnici jedne od država uključenih u sam projekt.

Na stranicama projekta (STE(A)M It repozitoriju) predstavljani su i sljedeći STEM poslovi koji se mogu povezati s navedenim scenarijem:

  • Istraživač fizike čestica
  • Astrobiolog
  • Meteorolog istraživač

 

 








Inspiring Science Education

Inspiring Science Education (ISE) je projekt koji se financira iz programa potpore politike za konkurentnost i inovacije u informacijskoj i komunikacijskoj tehnologiji (CIP ICT PSP) a glavni mu je cilj popularizacija znanosti i prirodoslovnih predmeta korištenjem postojećih e-learning resursa.

Projekt je počeo u travnju 2013. godine, a ukupno trajanje projekta je 40 mjeseci. Na projektu sudjeluje 30 partnera u 15 europskih zemalja, a obuhvatit će 5000 škola, od kojih 313 u Hrvatskoj. Kroz aktivnosti tijekom trajanja projekta bit će uključeno ukupno 10 000 nastavnika, 100 000 učenika, kao i velik broj drugih ključnih dionika (istraživača, znanstvenika, predstavnika nacionalnih i lokalnih vlasti). Osnovna škola Mokošica priključila se velikom broju škola koje će sudjelovati u ovom projektu.

izvor: http://www.carnet.hr/ise

Projekt - Škole za Afriku

Hrvatska se 2008. godine pridružila zajednici od 24 zemlje svijeta čiji građani pomažu djeci Afrike da se školuju i tako iziđu iz začaranoga kruga siromaštva i neznanja. Uz pomoć Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, već je 2008. u akciji sudjelovala 51 škola, u 2009. godini 194, a protekle godine u više od 200 škola širom Hrvatske. U navedenom je razdoblju ukupno prikupljeno 2,4 milijuna kuna.

Namjera nam je prikupiti sredstva kojima bismo pomogli izgradnju te obnovu škola i sanitarnih prostorija, osigurali opskrbu pitkom vodom, a za djecu bez roditeljske skrbi i onu koja žive u osobito teškim životnim uvjetima, omogućili nabavu školskih knjiga.

UNICEF će ulagati i u podizanju kvalitete obrazovnog sustava u cjelini te omogućiti provedbu edukacije o zdravlju i higijeni. U svim aktivnostima osobito ćemo se brinuti za djevojčice koje su često dodatno zakinute za mogućnost obrazovanja. Projektne materijale smo podijelili po uključenim školama u Hrvatskoj te smo ponosni što će Afričkoj djeci i hrvatski učenici i učitelji , te svi ostali koji im se žele priključiti, dati nadu u bolju budućnost do koje se dolazi samo jedinim putem- obrazovanjem.

Ove školske godine 2011./12. i naša OŠ Mokošica je uključena u Projekt Škole za Afriku, a skupljat ćemo sredstva za pomoć djeci Etiopije.

 

Mali kolendari

Voditelji projekta: Laslo Tot,  Zorica Brnada      

Stara dubrovačka kolenda je bila povod za okupljanje i pokretanje projekta. Učenje stare kolende pokrenula je u nama ideju da organiziramo božični koncert te da naučimo djecu pjevati hrvatske božićne pjesme. Svako mjesto ima svoje običaje, a mi smo htjeli sačuvati običaje i prenijeti ih na našu djecu. Profesor Laslo Tot je došao na ideju da se našim mališanima, učenicima 3.c razreda OŠ Mokošica, pridruže i tamburaši Osnovne škole Slano i mandolisti Glazbene škole Luka Sorkočević – Korčula koje je i sam pripremao....(više o projektu) ...........

....pročitajte više o projektu..... pročitajte više o projektu..... pročitajte više o projektu..... 

 

pročitajte više o projektu..... 

 

 

više o projektu

   Znameniti

Voditelji i autori projekta:  Irja Jerković, prof. - knjižničar, Jadranka Sanković, prof. povijesti

Koautori i nositelji projekta :  19 učenika osmih razreda, polaznika dodatne nastave povijesti i članova knjižničarske grupe

Vrijeme rada:  tijekom šk. god. 2008./2009.

Ciljevi :

-      pokazati kako od niza fotografija napraviti sveobuhvatni projekt

-      timski, u paru i individualno istražiti i pronaći što više zanimljivosti iz života i rada 17 istaknutih osoba   iz dubrovačke prošlosti

                        

-      napraviti PowerPoint prezentacije i upoznati s postignućima sve učenike osmih razreda na  satovima povijesti, Učiteljsko  vijeće O Š Mokošica, Županijsko stručno vijeće knjižničara i Županijsko stručno vijeće profesora povijesti osnovnih i srednjih škola te sudionike državnoga skupa – Proljetne škole školskih knjižničara

 

-      razviti interes i ljubav za prošlost zavičaja i kulturnu baštinu

 

pogledajte prezentaciju

Upoznajmo ljetnikovce Rijeke dubrovačke

Voditelji projekta:  Jadranka Sanković, prof.,   Nikolina Bubica, prof.

 Dnevnik rada:

1. prosinca 2007. - Obilazak ljetnikovaca Rijeke dubrovačke

17. prosinca 2007. - Posjet Državnom arhivu u Dubrovniku

19.siječnja 2008. - Obilazak Ljetnikovca obitelji Zamagna-Podić u Rijeci dubrovačkoj

 ožujak, 2008. - županijsko natjecanje iz povijesti - prezentacija i obrana rada,  učenici osvojili drugo mjesto

 



 ljetnikovci cijelidokument.pdf
 LJETNIKOVCI.pdf

Traži


Napredno pretraživanje
Traži
 
Upis u prvi razred

Mrežne stranice koje će Vam služiti:
osnovne.e-upisi.hr
Terminko.hr


U priloženom dokumentu pročitajte sve upute za upis u 1. razred školske godine 2024./2025.

 
KORISNI LINKOVI

 

 

 

  

 

 

 

  

 

 
Meteo podaci

 
Aktualno
 
CARNET novosti
 
Brojač posjeta
Ispis statistike od 26. 11. 2009.

Ukupno: 1494496
Ovaj mjesec: 5236
Ovaj tjedan: 1739
Danas: 122
 
Korisni linkovi
Lista linkova je prazna
 
 > O školi  > Projekti
CMS za škole logo
Osnovna škola Mokošica / Bartola Kašića 20, HR-20236 Mokošica / os-mokosica.skole.hr / ured@os-mokosica.skole.hr
preskoči na navigaciju