Naša škola pridružila se MenSI projektu
Autor: Nikolina Bubica, 24. 1. 2022.
Mentorstvo za unaprjeđivanje škole (MenSI) je 28-mjesečna Akcija koordinacije i podrške koja se financira iz programa Obzor 2020 Europske komisije, a koja je započela u studenom 2021. godine kada se naša škola pridružila ovom projektu. Surađujući s hrvatskim, belgijskim, češkim, mađarskim, talijanskim i portugalskim ministarstvima obrazovanja, stvorit će se mreža od 24 mentorske škole koje će raditi sa stotinjak mentoriranih škola, a cjelokupni rad evaluiraju profesori sa Sveučilišta Brunel u Londonu. Cilj projekta je razvijanje inovativnih pedagoških praksi koje uključuju digitalnu tehnologiju u poučavanju i učenju. Naša škola usko surađuje s III. gimnazijom u Splitu te Zdravstvenom školom Split, Osnovnom školom Vela Luka te Osnovnom školom Spinut iz Splita. Do sada smo proveli potrebne evaluacije te smo zadovolji digitalnim kompetencijama naših učitelja. Radujemo se suradnji s navedenim školama kao i učenju o raznim digitalnim alatima. Nadamo se da će to biti početak stvaranja učionica budućnosti u kojima će se učenici redovito koristiti tabletima u svakodnevnoj nastavi. Više o projektu možete pročitati na sljedećoj poveznici: https://mzo.gov.hr/UserDocsImages//dokumenti/Medunarodna/Obzor2020/menSI//Letak%20-%20projekt%20Mentorstvo%20za%20unaprjedivanje%20skole%20-%20MenSI.pdf Web stranica: https://fcl.eun.org/mensi
Inspiring Science Education (ISE) je projekt koji se financira iz programa potpore politike za konkurentnost i inovacije u informacijskoj i komunikacijskoj tehnologiji (CIP ICT PSP) a glavni mu je cilj popularizacija znanosti i prirodoslovnih predmeta korištenjem postojećih e-learning resursa.
Projekt je počeo u travnju 2013. godine, a ukupno trajanje projekta je 40 mjeseci. Na projektu sudjeluje 30 partnera u 15 europskih zemalja, a obuhvatit će 5000 škola, od kojih 313 u Hrvatskoj. Kroz aktivnosti tijekom trajanja projekta bit će uključeno ukupno 10 000 nastavnika, 100 000 učenika, kao i velik broj drugih ključnih dionika (istraživača, znanstvenika, predstavnika nacionalnih i lokalnih vlasti). Osnovna škola Mokošica priključila se velikom broju škola koje će sudjelovati u ovom projektu.
izvor: http://www.carnet.hr/ise
Hrvatska se 2008. godine pridružila zajednici od 24 zemlje svijeta čiji građani pomažu djeci Afrike da se školuju i tako iziđu iz začaranoga kruga siromaštva i neznanja. Uz pomoć Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa, već je 2008. u akciji sudjelovala 51 škola, u 2009. godini 194, a protekle godine u više od 200 škola širom Hrvatske. U navedenom je razdoblju ukupno prikupljeno 2,4 milijuna kuna.
Namjera nam je prikupiti sredstva kojima bismo pomogli izgradnju te obnovu škola i sanitarnih prostorija, osigurali opskrbu pitkom vodom, a za djecu bez roditeljske skrbi i onu koja žive u osobito teškim životnim uvjetima, omogućili nabavu školskih knjiga.
UNICEF će ulagati i u podizanju kvalitete obrazovnog sustava u cjelini te omogućiti provedbu edukacije o zdravlju i higijeni. U svim aktivnostima osobito ćemo se brinuti za djevojčice koje su često dodatno zakinute za mogućnost obrazovanja. Projektne materijale smo podijelili po uključenim školama u Hrvatskoj te smo ponosni što će Afričkoj djeci i hrvatski učenici i učitelji , te svi ostali koji im se žele priključiti, dati nadu u bolju budućnost do koje se dolazi samo jedinim putem- obrazovanjem.
Ove školske godine 2011./12. i naša OŠ Mokošica je uključena u Projekt Škole za Afriku, a skupljat ćemo sredstva za pomoć djeci Etiopije.
Mali kolendari
Voditelji projekta: Laslo Tot, Zorica Brnada
Stara dubrovačka kolenda je bila povod za okupljanje i pokretanje projekta. Učenje stare kolende pokrenula je u nama ideju da organiziramo božični koncert te da naučimo djecu pjevati hrvatske božićne pjesme. Svako mjesto ima svoje običaje, a mi smo htjeli sačuvati običaje i prenijeti ih na našu djecu. Profesor Laslo Tot je došao na ideju da se našim mališanima, učenicima 3.c razreda OŠ Mokošica, pridruže i tamburaši Osnovne škole Slano i mandolisti Glazbene škole Luka Sorkočević – Korčula koje je i sam pripremao....(više o projektu)
Znameniti
Voditelji i autori projekta: Irja Jerković, prof. - knjižničar, Jadranka Sanković, prof. povijesti
Koautori i nositelji projekta : 19 učenika osmih razreda, polaznika dodatne nastave povijesti i članova knjižničarske grupe
Vrijeme rada: tijekom šk. god. 2008./2009.
Ciljevi :
- pokazati kako od niza fotografija napraviti sveobuhvatni projekt
- timski, u paru i individualno istražiti i pronaći što više zanimljivosti iz života i rada 17 istaknutih osoba iz dubrovačke prošlosti
- napraviti PowerPoint prezentacije i upoznati s postignućima sve učenike osmih razreda na satovima povijesti, Učiteljsko vijeće O Š Mokošica, Županijsko stručno vijeće knjižničara i Županijsko stručno vijeće profesora povijesti osnovnih i srednjih škola te sudionike državnoga skupa – Proljetne škole školskih knjižničara
- razviti interes i ljubav za prošlost zavičaja i kulturnu baštinu
Upoznajmo ljetnikovce Rijeke dubrovačke
Voditelji projekta: Jadranka Sanković, prof., Nikolina Bubica, prof.
Dnevnik rada:
1. prosinca 2007. - Obilazak ljetnikovaca Rijeke dubrovačke
17. prosinca 2007. - Posjet Državnom arhivu u Dubrovniku
19.siječnja 2008. - Obilazak Ljetnikovca obitelji Zamagna-Podić u Rijeci dubrovačkoj
ožujak, 2008. - županijsko natjecanje iz povijesti - prezentacija i obrana rada, učenici osvojili drugo mjesto
ljetnikovci cijelidokument.pdf
LJETNIKOVCI.pdf
Mrežne stranice koje će Vam služiti:
osnovne.e-upisi.hr
Terminko.hr
U priloženom dokumentu pročitajte sve upute za upis u 1. razred školske godine 2024./2025.